statystyki

Megabiurokracja w megaustawie. Tak powstaje technologia 5G

autor: Elżbieta Rutkowska14.01.2019, 07:32; Aktualizacja: 14.01.2019, 07:42
Przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji przepisy – nazywane megaustawą – zmierzają do usunięcia przeszkód prawnych w budowie nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, przede wszystkim 5G.

Przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji przepisy – nazywane megaustawą – zmierzają do usunięcia przeszkód prawnych w budowie nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, przede wszystkim 5G.źródło: ShutterStock

Przepisy ułatwią rozwój technologii 5G, ale utrudnią życie operatorom. Afera Huaweia nie zaszkodzi.

Przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji przepisy – nazywane megaustawą – zmierzają do usunięcia przeszkód prawnych w budowie nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych, przede wszystkim 5G. Resort chciał stworzyć „przyjazne otoczenie inwestycyjne” i z zakończonych niedawno konsultacji wynika, że zrobił krok we właściwym kierunku. Megaustawa znosi bowiem część barier blokujących wprowadzanie technologii 5G i przygotowuje grunt do usunięcia pozostałych.

Ale projekt zebrał też głosy krytyczne. Najczęstszym zarzutem uczestników rynku telekomunikacyjnego było zwiększenie liczby sprawozdań dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Informacje o zmianach w sieciach internetu szerokopasmowego będą bowiem musieli składać co dwa miesiące, podczas gdy teraz takie raporty tworzą raz w roku. Ponieważ sprawozdania są bardzo szczegółowe i obejmują dane z różnych źródeł, ich tworzenie już dziś jest bardzo czasochłonne. Według przedstawicieli Exatela zajmuje około miesiąca. Nowe obowiązki będą się wiązały „ze sporym wzrostem kosztów” działalności.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Nie wolno(2019-01-15 03:28) Zgłoś naruszenie 194

  Jak będzie montowanie masztów gdzie tylko się da i różnych nadajników to dopiero miasta będą ładnie wyglądać od tego. Ale mniejsza o to - dwa aspekty - 1. wzmożona inwigilacja za sprawą podpięcia do sieci 5g urządzeń w ramach internetu rzeczy. 2. Promieniowanie elektromagnetyczne nas popieści z każdej możliwej strony, nie będzie się jak przed tym schronić. Jesteśmy królikiem doświadczalnym w Europie jeśli chodzi o tą sieć. Bardzo źle się stało, że PIS z taką ochotą zabrał się za tak kontrowersyjną kwestię i to w roku wyborów do sejmu. To na pewno się odbije na notowaniach sondażowych. Polska wcale nie potrzebuje 5g, wystarczy 3g oraz światłowody i to wszystko, a jak definitywnie odrzucimy smartfony powracając do zwykłych komórek to nie będzie groził nam blackout internetowy( zakorkowanie internetu), bo internet zostanie tylko w komputerach i przywrócimy ponad 50% przepustowości sieci i jeszcze się okaże, że internet będzie śmigał tak szybko jak nigdy dotąd. Poza tym internet rzeczy to czysty przejaw cyfrowej komuny - jak się ludzie będą czuć w świecie pozbawionym prywatności, jak wszystko będzie zbierać dane, podglądać, śledzić i podsłuchiwać? To do d*py z takim postępem. Lobby telekomunikacyjne nacisnęło i rząd się ugiął, a nie powinien absolutnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Maniek(2019-01-15 22:56) Zgłoś naruszenie 141

  Lubię nowoczesne technologie ale 5G to krok w złym kierunku. Nie chcę płacić zdrowiem za szybsze ładowanie filmików na jutubie!

  Odpowiedz
 • Zenon(2019-01-19 09:44) Zgłoś naruszenie 61

  DO 20 KH.... JAK BEDZIE WIENCEJ TO TLA LUDZI KATASTROWA (ZDROWIIA)

  Odpowiedz
 • cd1(2019-01-25 11:30) Zgłoś naruszenie 52

  Rozpoczną się "badania naukowe" tego o czym dawno wiadomo- te częstotliwości zabijają, uszkadzają DNA, pozwalają zabijać wybiórczo nawet pojedynczych osobników, śledzący zaczną zabijać nawet siebie. Powstanie olbrzymi smog elektroniczny mogący uszkodzić pole elektromagnetyczne Ziemi co skończy się kosmiczną katastrofą zniszczeniem planety. Pazerność i głupota ludzka nie ma granic - nie wolno oddawać władzy nad ludzkością osobnikom, którzy zgubili nawet Arkę Przymierza podarowaną przez Boga.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • po prostu obłęd jajogłowych(2019-01-20 11:22) Zgłoś naruszenie 50

  W roku 1989 gdy kończyła się tzw "komuna" państwu przy raczkującej informatyzacji wystarczało około 170 tys. urzędników aby trzymać 38 milionowy naród w garści. 30 lat później przy obecnym poziomie informatyzacji ponad 2 miliony urzędniczych biurw, 20 tysięcy funkcjonariuszy kleru oraz niezliczone ilości agentów wpływu nie potrafią nawet poprawnie zarządzać tej samej wielkości państwem. O rządzeniu i rozwoju nie ma nawet co marzyć. Czyż jest to doskonały przykład na istnienie Prawa Parkinsona? .....Prawo to odnosi się do organizacji formalnych typu biurokratycznego. Oznacza ono, że jeżeli pracownik ma określony czas na wykonanie danego zadania, zadanie to zostanie wykonane w możliwie najpóźniejszym terminie. W praktyce implikuje to żywiołowy wzrost liczby urzędników, niezwiązany z ilością i rodzajem pracy do wykonania..... wikipedia

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • nolo(2019-01-20 17:29) Zgłoś naruszenie 51

  5G zabija

  Odpowiedz
 • Pracowanik telekomunikacji(2019-01-25 23:27) Zgłoś naruszenie 41

  5 G, jest tragiczne dla zdrowia!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • więcej nadajników....to niższa moc promieniowania(2019-02-01 11:42) Zgłoś naruszenie 12

  Wynika to z prostej zależności albowiem jeżeli urządzenie bazowe jest bliżej to zarówno nadajnik jak telefon nie działają z pełną mocą, a w zasadzie na granicach czułości. To nieporównywalnie lepsza sytuacja od sytuacji gdy nadajników a w zasadzie stacji bazowych jest mniej - bo jak jest to duża odległość to wówczas nadajnik jaki jest w telefonie działa z mocą kilku wat i to jest groźne. W 5G moc jest równa bluetooth czyli kilka miliwat. A zakresy częstotliwości w 5G są takie same jak w każdym Smartfonie z LTE który ma teraz każdy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane