statystyki

Przygotowania do sieci 5G. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy

autor: Sławomir Wikariak09.01.2019, 08:15; Aktualizacja: 09.01.2019, 08:28
Nowelizacja dotyczy jednak nie tylko pasma do internetu 5G. Ma też rozwiązać problemy zidentyfikowane na rynku

Nowelizacja dotyczy jednak nie tylko pasma do internetu 5G. Ma też rozwiązać problemy zidentyfikowane na rynkuźródło: ShutterStock

Przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji ustawy – Prawo telekomunikacyjne (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 1954 ze zm.) umożliwi przejmowanie częstotliwości pod szeroko pasmowy internet 5G.

Już w 2016 r. w ramach UE zawarto porozumienie dotyczące rezerwacji częstotliwości przeznaczonych na budowę bezprzewodowej sieci 5G. Dotyczy ono pasma 700 MHz (694-790 MHz). Problem w tym, że w wielu państwach częstotliwość ta jest wykorzystywana do innych celów. W Polsce do przesyłania sygnału przez multipleksy cyfrowej telewizji. Nowelizacja przepisów umożliwi państwu przejmowanie tej częstotliwości. Zapoczątkuje to wydanie decyzji przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zmianie rezerwacji częstotliwości przeznaczonych do rozpowszechniania lub rozprowadzania programów w sposób cyfrowy. Dopiero na podstawie takiej decyzji przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji może wszcząć postępowanie w sprawie zmiany koncesji.

Do przejęcia pasma 700 MHz nie będzie wymagana zgoda firm, które dzisiaj je użytkują. Będzie się to odbywać na podstawie samej ustawy, w związku ze zmianą rezerwacji. Ma to umożliwić sprawne przejmowanie częstotliwości. Zgodnie z wymogami prawa unijnego powinna ona być wykorzystywana na potrzeby szerokopasmowego internetu najpóźniej 30 czerwca 2020 r. (w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest wydłużenie tego terminu o dwa lata).


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • zawiedziony(2019-01-11 10:39) Zgłoś naruszenie 134

  Ludzie pora się obudzić, czy naprawdę nie widzicie co się dzieje na arenie światowej? To nie są jakieś wymysły - są badania (niektóre utajnione) potwierdzające negatywne działanie pola elektromagnetycznego na organizmy żywe. Sieć jaką mieliśmy do tej pory działa na nas negatywnie - nie mówiąc już o 5G - gdzie będziemy naszpikowani antenami na każdym kroku w imię większego transferu (oficjalnie o to chodzi, lecz chodzi o coś innego). Czy nie zależy Wam na naszym zdrowiu? Ja się pytam jakim prawem polski rząd bez naszej zgody wprowadził taką nowelizację?! Skandal... Musimy się temu przeciwstawić - mamy prawo decydować o tym co jest dla nas dobre, a nie dla skorumpowanych (tak idą za tym duże pieniądze) polityków! Otwórzcie oczy, rozmawiajcie o tym ze znajomymi, decydujmy o nas sami! https://www.youtube.com/watch?v=s5egs95NyGU

  Odpowiedz
 • jacek z czestochowy l.63(2019-01-09 21:51) Zgłoś naruszenie 136

  S T O P JAKIM PRAWEM POZWALACIE W Y W RZADZIE NA INSTALOWANIE 5G . TO ZRUJNUJE N A R O D w necie jest dziesiatki opinii o zlowieszczym odzialowywaniu pola elektomagnetycznego . bliskosc nadajnikow odbiorbnikow pali jak w pozarze komorki m o z g u tych co mieszkaja blisko trzeba byc w obłedzie gdy sie glosuje za taka ustawa diabelska. co siejecie to z b i e r z e c i e .

  Odpowiedz
 • Edek(2019-01-10 09:48) Zgłoś naruszenie 74

  Gdzie po za Polską w Europie wprowadza się tą technologię?

  Odpowiedz
 • WszechPolak (2019-01-11 18:48) Zgłoś naruszenie 62

  Tylko Ruch Narodowy Chwała Wielkiej Polsce Bóg Honor i Ojczyzna tyle w temacie

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-01-09 21:59) Zgłoś naruszenie 33

  Azariż kolejne POleconko od jakiegoś mośbachora ???

  Odpowiedz
 • Gośka (2019-01-27 20:47) Zgłoś naruszenie 10

  Polacy są ślepi i glusi kiedyś machali szablami teraz siedzą z założonymi rekami nie wiem na co czekaja

  Odpowiedz
 • Polak(2019-07-05 09:40) Zgłoś naruszenie 00

  To ma być demokracja? O nic się nas nie pyta .Ustawa przeszła ,żadnych konsultacji z narodem .Dobijają gwóźdź do trumny.To są" grabarze" naszych czasów.Pracują cicho w skupieniu bez rozgłosu w mediach.Mądrzy Polacy nie zapominają.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane