Orange właśnie uruchomił, a UPC szykuje najszybsze połączenia internetowe.

Oferowane przez Orange Polska połączenie internetowe przyspieszyło dzisiaj do 1GB na sekundę. Taką samą prędkość zapowiada UPC.

Dostęp do światłowodu 1GB/s ma 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce, czyli ponad połowa wszystkich gospodarstw znajdujących się w zasięgu światłowodu Orange – których jest obecnie 3 mln (stan na sierpień br.).

Jak nam wyjaśnił prezes Orange Jean-François Fallacher, z prędkości 1GB/s można korzystać tam, gdzie rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany. Jest to 76 miast – w tym Warszawa oraz m.in. Wrocław, Łódź, Lublin, Toruń, Bydgoszcz i Białystok. Na tym obszarze telekom oferował dotychczas internet z maksymalną prędkością 600 Mb/s. - Każdy, kto z niego korzystał, od dzisiaj automatycznie ma 1GB – poinformował Jean-François Fallacher.

Przyspieszenie nie zwiększa ceny usług. Także nowi klienci za 1GB/s będą płacić tyle, ile dotychczas kosztowało 600 MB/s. Np. w ofercie Orange Love ze światłowodem jest to 129,99 zł miesięcznie. Zwiększając prędkość połączeń, operator wprowadza też umowy na internet „bez lojalki” - czyli takie, które można w każdej chwili wypowiedzieć. W tym modelu światłowód 1 GB/s kosztuje 89,99 zł miesięcznie, a w opcji 100 Mb/s - 59,99 zł.

Kolejną przedstawioną dziś nowością jest Smart Wi-Fi Box – urządzenie optymalizujące jakość domowej sieci Wi-Fi. Przy okazji operator zapewnił, że jego klienci nadal będą mogli oglądać mecze Ligi Mistrzów, choć prawa do tych rozgrywek, należące dotychczas do NC+, przejął od tego sezonu Cyfrowy Polsat. Każdemu, kto w telewizyjnej usłudze Orange miał kanały NC+ transmitujące rozgrywki, może do końca roku oglądać mecze w nowych kanałach Polsat Sport Premium.

Tego samego dnia, gdy Orange włączył 1GB/s, operator kablowy UPC Polska rozpoczął zapisy na światłowodowy internet o takiej prędkości. Oferta jest dostępna w Warszawie, która stanie się drugim miastem – po niemieckim Bochum - gdzie Liberty Global zapewnia taką prędkość. Jak nas informuje rzecznik UPC Michał Fura, instalacje 1GB/s zaczną się 7 września.