statystyki

Światłowód walczy z kablówką. O pieniądze

autor: Sylwia Czubkowska02.11.2016, 07:58; Aktualizacja: 02.11.2016, 11:35
telewizja, internet, telefon

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński przyznaje, że wie o wezwaniu do zaniechania wykorzystywania hasła „Zmień kablówkę na światłowód”, ale: – Absolutnie nie podzielamy opinii izby.źródło: ShutterStock

Kablówkom tak zależy na kliencie internetowym, że reklamę Orange zachęcającą do zmiany technologii przesyłu zaskarżyły do UOKiK.

 „Do ściągania filmów w sekundę, relacji z koncertów, mistrzowskich gier bez zacinania...” – tak śpiewająco Serce i Rozum w spocie Orange zachęcają, by kablówkę zmienić na światłowód Orange. Polską Izbę Komunikacji Etherowej, zrzeszającą sieci kablowe, ta reklama oburzyła. – To jest ewidentnie przykład niedozwolonej reklamy porównawczej, zachęcającej do rezygnacji z usług sieci kablowych na rzecz konkretnego operatora. Widz jest przekonywany, że kabel jest gorszy, że nie zapewnia dobrej usługi. Dlatego najpierw skierowaliśmy prośbę do Orange o zaniechanie takiej formy reklamy, a potem złożyliśmy skargę do UOKiK, mówi nam Jerzy Staszewski prezes PIKE.

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński przyznaje, że wie o wezwaniu do zaniechania wykorzystywania hasła „Zmień kablówkę na światłowód”, ale: – Absolutnie nie podzielamy opinii izby. Kampania była przygotowana rzetelnie, nie jest reklamą porównawczą i nie wprowadza klientów w błąd. Nie można uznać, że hasło „kablówka” odnosi się do produktów czy usług świadczonych przez konkretny podmiot. Konsumenci są wyraźnie poinformowani o najistotniejszych cechach usługi i w żaden sposób nie można uznać, że zostali wprowadzeni w błąd. Nie doszło też do naruszenia żadnych zbiorowych interesów konsumentów w związku z kampanią – odpowiada nam Jabczyński i dodaje, że Orange otrzymał już odpis postanowienia w sprawie oddalenia wniosku jednego z operatorów sieci kablowych o zabezpieczenie roszczenia właśnie w sprawie tej kampanii. Sąd uznał m.in., że operator sieci kablowej nie uprawdopodobnił, że kampania Orange Polska godziła w dobre obyczaje, wprowadzała klientów w błąd czy podważała rzetelność operatora.

Według analityków zatarg na linii PIKE – Orange to coś więcej niż tylko awantura o reklamę. Zaczynamy wchodzić w kolejną fazę starcia o klientów internetowych. Od dwóch, trzech lat na rynku stacjonarnego dostępu do sieci coraz silniejszą pozycję mają telewizje kablowe. Podczas gdy Orange Polska, firma wyrosła z usług telefonicznych, traci abonentów szerokopasmowego dostępu, kablowi konkurenci pod tym względem rosną. Receptą na odbicie jest wysyp ofert łączących usługi, a to ewidentne naśladowanie modelu biznesowego dostawców telewizji kablowej, polegającego na łączeniu produktów.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • a(2016-11-02 11:16) Zgłoś naruszenie 120

  "że kabel jest gorszy" .. przecież to prawda. Niech po takim kablu koncentrycznym dostarczą mi 10Gbps SYMETRYCZNE? Nie da się - brak istniejącej technologii. DOCSIS 3.1 tylko do 1Gbit uploadu. Z kolei na światłowodzie się to da zrobić bez problemu. Tak więc kabel jest gorszy niż światłowód. Inna sprawa jest taka, że nikt, póki co, takich prędkości nie oferuje. Nie zmienia to jednak faktu, że światłowód jest lepszy.

  Odpowiedz
 • §(2016-11-02 17:20) Zgłoś naruszenie 86

  Żabojady/Orange/mają tą przewagę,że przejmując TP-sę mają całą infrastrukturę podziemną do wykorzystania za frico.Wchodząc w układy z prezesami sp-ni mieszkaniowych przeciągają okablowanie światłowodów jedynie na klatkach schodowych przez co maja przewagę nad konkurencją.Ciekawe tylko ile z tego mają sami prezesi?

  Odpowiedz
 • O_o(2016-11-03 08:14) Zgłoś naruszenie 58

  600 mbit to chyba tylko do 50m od centrali Orange. Rzeczywista wartość to ok 60 do 80 mbit w porywach.

  Odpowiedz
 • Edek(2016-11-27 11:20) Zgłoś naruszenie 00

  Kolego piszesz jakieś bzdury mam światłowód od orange i moja prędkość na lapku to około 300 mbit download a upload około 60 mbit i tylko dlatego mam tylko 300 ponieważ moja karta sieciowa w laptopie nie pociągnie więcej a sprzęt ma ogromne znaczenie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane