statystyki

Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym zwolniony z opłaty

autor: Łukasz Zalewski25.10.2016, 17:00
Sopot uzdrowisko

Sopotźródło: ShutterStock

Opłaty miejscowej oraz opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach. Do tej kategorii należy zaliczyć również szpitale uzdrowiskowe – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która przez prawie miesiąc w 2013 r. przebywała w szpitalu uzdrowiskowym. W związku z tym pobytem uiściła opłatę miejscową. Wniosła jednak do burmistrza miasta o stwierdzenie nadpłaty. Uważała bowiem, że uiściła ją nienależnie. Powołała się przy tym na wyrok NSA z 22 grudnia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1216/10). Zgodnie z nim szpitale uzdrowiskowe należy zaliczyć do placówek medycznych, w których pobyt jest zwolniony z opłaty na rzecz gminy.

Burmistrz, a następnie samorządowe kolegium odwoławcze odmówili stwierdzenia nadpłaty, ponieważ uznali, że zwolnienie z art. 17 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 716) nie obejmuje szpitali uzdrowiskowych. Ich zdaniem wyrok NSA nie ma znaczenia, bo dotyczył stanu prawnego sprzed wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1638). Kobieta złożyła skargę do sądu. WSA w Szczecinie przyznał jej rację. Sąd wyjaśnił, że zgodnie z art. 17 ust. 2 pkt 2 opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się od osób przebywających w szpitalach. Ponieważ ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie zawiera definicji szpitala, można się odwołać do innych ustaw: o działalności leczniczej oraz o lecznictwie uzdrowiskowym.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane