statystyki

Rząd: Obywatele kupią tylko ekologiczne piece. Samorząd: Nie ma pieniędzy, będzie czarny rynek

12.10.2016, 09:58; Aktualizacja: 12.10.2016, 10:20
smog, zanieczyszczenie powietrza, ochrona środowiska

Mieszkańcy JST spalają materiał fatalnej jakości oraz odpady.źródło: ShutterStock

PROBLEM: Od początku 2018 r. w całym kraju będzie można legalnie kupować tylko ekologiczne, ale zarazem drogie piece na paliwa stałe. Taki projekt rozporządzenia ministra rozwoju w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe o mocy nie większej niż 500 kW przedstawiło niedawno Rządowe Centrum Legislacji. Eksperci z zakresu środowiska są zgodni, że to dobry kierunek w budowaniu proekologicznego systemu. Dodają jednak, że słabym ogniwem będzie człowiek. Bez jego odpowiedniej edukacji nie dojdzie do ograniczenia niskiej emisji. Niektórzy samorządowcy są zdania, że rozporządzenie, zawierające rozwiązania nakazowo-zakazowe, nie ma szans na powodzenie. Wprowadzenie nakazu sprzedaży, a tym samym nabywania lepszych, ale drogich i skomplikowanych w eksploatacji kotłów, może spowodować skutek odwrotny do zamierzonego. Doprowadzi do powstania czarnego rynku tańszych kotłów czy produkcji urządzeń grzewczych metodą chałupniczą. To z kolei zamiast polepszyć stan powietrza w kraju, tylko ten problem pogłębi.

W uzasadnieniu projektu czytamy, że zamiar ograniczenia niskiej emisji przez sprzedaż lepszych kotłów ma zostać osiągnięty przy odpowiednim wsparciu. Nie precyzuje jednak, na czym ono ma polegać, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przewiduje obecnie programów dotacyjnych. Co więcej, Ministerstwo Środowiska informuje, że prace nad założeniami w NFOŚ dopiero niedawno się rozpoczęły. Według Agnieszki Setnik, specjalistki i naczelnika Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach, pikanterii dodaje fakt, że programy unijne z zasady nie dofinansowują kotłów w piątej klasie, o których mowa w rozporządzeniu, ponieważ UE nie akceptuje wykorzystywania węgla w indywidualnych instalacjach grzewczych. Objęte dofinansowaniem są jedynie kotły na gaz. A jednocześnie regulacje projektowane przez rząd i urzędy marszałkowskie nie pozwalają na aplikowanie przez gminy i przekazanie środków w postaci dotacji celowej na inwestycję mieszkańcom, czego wymaga prawo ochrony środowiska. Czy zatem wyjdziemy przed szereg, wprowadzając w życie rozporządzenie już w 2018 r.? Wszak nowe regulacje unijne dotyczące kotłów mają w UE wejść dopiero od 2020 r. Wtedy też mogą pojawić się pieniądze. Obecnie z własnego budżetu do wymiany instalacji na ekologiczne dopłacają nieliczne gminy, jak Gliwice, Kraków, Bielsko-Biała. Te biedniejsze stawiają na energię odnawialną. Na ten cel można coś uszczknąć z urzędów marszałkowskich.

Po co tak gnać

Według Krzysztofa Kawczyńskiego, eksperta środowiskowego Krajowej Izby Gospodarczej, pośpiech wynika z konieczności dostosowania się do Krajowego Programu Ochrony Powietrza. – Rozporządzenie ma obowiązywać dopiero od stycznia 2018 r. – mówi ekspert. – Mówię dopiero, bo to jeszcze trochę czasu. Obecnie nie ma ono znaczenia i skutków dla mieszkańca gminy. Ma na celu przygotowanie przedsiębiorców do nowych standardów, które UE wprowadzi w 2020 roku. Za dwa, trzy lata może się wszystko zmienić przy okazji wykrystalizowanych programów unijnych – dodaje.

Grzegorz Kubalski, ekspert Związku Powiatów Polskich, też jest spokojny o projekt i jego skutki. Jego zdaniem rozporządzenie odnosi się do kotłów dopiero wprowadzanych do obrotu lub użytkowania. Nie sięga zatem tych zainstalowanych. – Sytuacja poprawi się wraz z naturalną śmiercią techniczną starych kotłów na paliwo stałe. Na ten moment nie widzę potrzeby natychmiastowej reakcji samorządów na przygotowany projekt. Nie będzie też potrzeby wprowadzania dodatkowych regulacji w JST. Programy ochrony powietrza powinny być uchwalane i wdrażane tam, gdzie następuje przekroczenie norm jakościowych powietrza – wyjaśnia.

Inaczej widzi to Barbara Lampart, naczelnik wydziału Kształtowania Środowiska w UM Katowice. Jej zdaniem uchwały antysmogowe wprowadzane przez sejmiki wojewódzkie powinny wykorzystać nie tylko rozporządzenie w sprawie kotłów, lecz także zapowiadane wcześniej rozporządzenie w sprawie jakości paliw stałych. – Poza tym gdy tylko rozporządzenie się pojawi, gminy powinny na szeroką skalę informować mieszkańców o wejściu w życie przepisów. A już teraz muszą prowadzić akcje ekoedukacyjne i informacyjne o ewentualnych dopłatach i kulturze spalania – mówi Lampart. Katowice prowadzą już taki program. Zależność między rozporządzeniem a uchwałami o jakości powietrza zauważa też Marian Stępień, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Jego zdaniem żadna uchwała organów samorządowych mających ograniczyć niską emisję nie będzie do wyegzekwowania, jeżeli nie będzie miała podstaw w prawie wyższej rangi, chociażby w przygotowywanym rozporządzeniu.

Kotły to czubek góry lodowej


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • rar(2017-01-17 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Bez odpowiedniej edukacji???? Bez odpowiedniej emerytury i renty raczej!!! Ludzie kupują najtańsze kotły i spalają najtańsze paliwo nie dlatego, że im tak wygodnie, tylko dlatego, że ich nie stać na ogrzewanie bardzo drogim gazem i jeszcze droższym prądem. Te ekologiczne regulacje są może i potrzebne, ale uderzają najsilniej w najsłabszych, którzy i tak już ledwo zipią. Obserwuję, kto u mnie na przedmieściach pali węglem - starsi ludzie w starych "kostkach". Młodzi w nowych domach palą gazem i co najwyżej kominek od czasu do czasu rozpalą. Węglem młodzi palą tylko tam, gdzie nie ma gazu - bo prąd i pompy ciepła wychodzą za drogo.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane