statystyki

Druga rewolucja śmieciowa nie podoba się samorządom. Jest pisemny protest

autor: Tomasz Żółciak29.09.2016, 07:32; Aktualizacja: 29.09.2016, 08:46
9,3 tys. ton tyle odpadów generują rocznie polskie gospodarstwa domowe

9,3 tys. ton tyle odpadów generują rocznie polskie gospodarstwa domoweźródło: ShutterStock

Lokalne władze skierowały do szefowej rządu pisemny protest dotyczący nowego sposobu selektywnej zbiórki odpadów. Twierdzą, że na zmianach skorzystają tylko producenci kontenerów na odpady.

Jak wczoraj pisaliśmy, z najnowszej wersji projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort środowiska wynika, że śmieci od 1 lipca 2017 r. mają być dzielone na co najmniej cztery frakcje, które trzeba będzie wrzucać do pojemników o określonym kolorze – papier (niebieski), szkło (zielony), metal i tworzywa sztuczne (żółty), odpady ulegające biodegradacji (brązowy).

Samorządy są przeciwne temu pomysłowi. Twierdzą, że same wypracowały swoje systemy segregacji i nie potrzebują w związku z tym odgórnych zaleceń. „Zwracamy się z prośbą o podjęcie pilnych działań dotyczących procedowanego obecnie w Ministerstwie Środowiska projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, które zmierza do ograniczenia samodzielności gmin w realizacji obowiązkowego zadania własnego, jakim jest utrzymanie porządku i czystości w gminie” – piszą samorządowcy do premier Beaty Szydło.

Przypominają, że rozporządzenie ma charakter jedynie fakultatywny, co oznacza, że resort wcale nie ma obowiązku go wydawać. I dodają: „W przypadku mieszkańców blisko 640 gmin – w tym kierowanej niegdyś przez Panią Premier gminie Brzeszcze – zmiany te będą miały charakter rewolucyjny. Tym samym zaprzepaszczone zostaną dotychczasowe działania podejmowane w tym zakresie przez gminy”. Jednocześnie przestrzegają, że zmiany bezpośrednio przełożą się na wysokość opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez właścicieli nieruchomości. A w niektórych gminach będą musieli oni także pokryć koszty zakupu nowych pojemników.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ramol(2016-09-30 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Czyżby firmy "śmieciowe" jeszcze za mało zarabiały na nas? Oddajemy ( w selekcji ) gotowe surowce - i jeszcze mamy coraz więcej za to płacić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane