statystyki

Samorządy: Środki na pokrycie kosztów obsługi koordynacji świadczeń powinny odpowiadać faktycznym nakładom

autor: Michalina Topolewska21.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 21.09.2016, 07:57
pieniądze

Do tej pory samorządy wojewódzkie na obsługę koordynacji świadczeń na dzieci, czyli prowadzenie postępowań służących ustaleniu, który kraj ma je płacić, gdy rodzice przebywają w różnych państwach UE, otrzymywały środki z budżetu państwa, zgodnie ze składanym przez nie zapotrzebowaniemźródło: ShutterStock

Samorządy wojewódzkie uważają, że środki na pokrycie kosztów obsługi koordynacji świadczeń powinny odpowiadać faktycznym nakładom. A te w skali całego kraju są różne.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce na nowo uregulować sposób finansowania zadania zleconego związanego z koordynacją świadczeń rodzinnych oraz 500 zł na dziecko. Resort proponuje dla wszystkich marszałków taką samą kwotę dotacji w wysokości 140 zł za sprawę. Takie rozwiązanie budzi jednak wątpliwości wśród samorządów, które kwestionują m.in. sposób wyliczenia tej kwoty.

Matematyczna sprawiedliwość

Do tej pory samorządy wojewódzkie na obsługę koordynacji świadczeń na dzieci, czyli prowadzenie postępowań służących ustaleniu, który kraj ma je płacić, gdy rodzice przebywają w różnych państwach UE, otrzymywały środki z budżetu państwa, zgodnie ze składanym przez nie zapotrzebowaniem. Jednak zdaniem MRPiPS nie jest to właściwy model ich wynagradzania, bo z przeprowadzonej kontroli wynika, że pomiędzy poszczególnymi regionami występują znaczące różnice w kwotach potrzebnych na realizację tego zadania (w przeliczeniu na jedną sprawę od 86 zł w woj. małopolskim do 489 zł w woj. wielkopolskim). Co więcej, nie są one wcale wyższe tam, gdzie jest większa liczba spraw. Dlatego, aby uporządkować finansowanie obsługi koordynacji, resort chce od 2017 r. przekazywać wszystkim marszałkom 140 zł za każdą sprawę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane