statystyki

Rodzice nie płacą na dzieci w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska21.09.2016, 07:30; Aktualizacja: 21.09.2016, 07:45
rodzina dzieci

76,5 tys. tyle dzieci przebywa obecnie we wszystkich formach pieczyźródło: ShutterStock

W wielu powiatach opiekunowie są zwolnieni z obowiązku ponoszenia kosztów pobytu nieletnich poza domem, bo obowiązują w nich uchwały, które na to pozwalają.

Co do zasady rodzic, którego dziecko trafia do pieczy zastępczej, jest zobowiązany do ponoszenia miesięcznej opłaty pokrywającej koszty jego pobytu w takiej placówce. W przypadku umieszczenia go w rodzinnych formach, jej wysokość jest równa wydatkom na świadczenia należne opiekunom zastępczym. Natomiast gdy małoletni został skierowany do placówki opiekuńczo-wychowawczej, opłata powinna pokrywać koszt średnich miesięcznych wydatków na jego utrzymanie.

Należność jest ponoszona od dnia umieszczenia w pieczy i nie ma znaczenia to, czy rodzice biologiczni zostali pozbawieni władzy rodzicielskiej lub została im zawieszona bądź ograniczona. Co więcej, w sytuacji powstania zaległości z tego tytułu, które przekraczają 12 miesięcy, starosta powinien przekazać informację o długu do biura informacji gospodarczej (BIG). Zobowiązanie to wynika wprost z art. 193 ust. 8 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.), a zmienione w ubiegłym roku przepisy regulujące działalność BIG wymagają zgłoszenia rodzica niepłacącego na dziecko do każdego z nich.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane