Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) wprowadziło zmiany w druku służącym do wnioskowania o świadczenie rodzicielskie w przypadku narodzin wcześniaka. Przygotowało też przykłady, jak obliczać wymiar dodatkowych tygodni jego pobierania.

Zmodyfikowany wzór wniosku oraz wyjaśnienia umieszczone na stronie internetowej resortu są związane z ostatnią nowelizacją ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 323 ze zm.) w zakresie świadczenia rodzicielskiego, czyli tzw. kosiniakowego. Dzięki zmianie jej przepisów rodzice, których dziecko urodzi się przed terminem i wymaga hospitalizacji w szpitalu, mają prawo do dłuższego okresu otrzymywania tego świadczenia na podobnych zasadach, jak rodzice wcześniaków korzystający z dodatkowych tygodni urlopu macierzyńskiego.

Cztery przypadki gdy będą dodatkowe tygodnie świadczenia rodzicielskiego

MRPiPS wskazuje, że zgodnie z art. 17c ust. 3a ustawy przewidziane są cztery sytuacje pozwalające wydłużyć świadczenie rodzicielskie za okres pobytu dziecka w szpitalu po urodzeniu. Pierwsza z nich dotyczy wcześniaka urodzonego przed końcem 28. tygodnia ciąży – wtedy pomoc finansowa może być wydłużona do 15 tygodni za każdy tydzień pobytu w lecznicy. Drugi przypadek ma zastosowanie do dziecka, które przyszło na świat po 28., a przed 37. tygodniem ciąży oraz z masą urodzeniową większą niż 1000 g. Wówczas kosiniakowe może być wydłużone maksymalnie do ośmiu tygodni. Trzecia sytuacja obejmuje dzieci urodzone zarówno przed terminem (w dowolnym okresie ciąży), jak i terminowo, tj. po 37. tygodniu ciąży, ale ważące nie więcej niż 1000 g. Ich rodzicom przysługuje dodatkowy okres pobierania świadczenia do 15 tygodni. Wreszcie czwarty przypadek to dzieci urodzone terminowo i z wagą ciała większą niż 1000 g, ale które ze względu na stan zdrowia wymagają hospitalizacji – tutaj kosiniakowe może być wydłużone do ośmiu tygodni, pod warunkiem że pobyt w szpitalu będzie miał miejsce od piątego do 28. dnia po porodzie i trwał co najmniej dwa kolejne dni.

Wskazówki jak obliczać o ile wydłużony będzie czas pobierania świadczenia rodzicielskiego

Wspomniane sytuacje, z którymi mają do czynienia gminy przy przyznawaniu świadczenia rodzicielskiego, resort rodziny ilustruje odpowiednimi przykładami. W jednym z nich jest mowa o dziecku, które urodziło się 1 kwietnia br. w 27. tygodniu ciąży i ważyło 1400 g. Okres jego pobytu w szpitalu trwał od 1 kwietnia do 5 maja, a matka 9 maja składa wniosek o kosiniakowe wraz z wymaganym przez przepisy zaświadczeniem ze szpitala, w którym znajdzie się informacja o dacie jego urodzenia oraz długości pobytu w tej placówce. Wynosił on 34 dni (nie uwzględnia się przy tym dnia porodu), co daje dokładnie cztery tygodnie i sześć dni. Jednak ponieważ art. 17c ust. 3d zakłada, że niepełne tygodnie zaokrągla się w górę, to wymiar dodatkowego okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego sięgnie pięciu tygodni. Razem z tym podstawowym wynoszącym 52 tygodnie da to łącznie 57 tygodni, co oznacza, że gmina powinna przyznać wsparcie od 1 kwietnia br. do 5 maja 2026 r.

MRPiPS podaje też przykłady z zastosowaniem przepisów przejściowych – o dłuższe kosiniakowe mogą bowiem ubiegać się również ci rodzice, którzy mieli je przyznane w momencie wejścia w życie zmian w ustawie, czyli 19 marca br., oraz takie, gdy nie będzie ono przysługiwać. Tak będzie np. gdy dziecko urodziło się terminowo 1 kwietnia br. i było hospitalizowane od 1 maja do 3 czerwca. W takich okolicznościach dodatkowe tygodnie świadczenia nie należą się, bo nie jest spełniony warunek pobytu w szpitalu między 5. a 28. dniem po porodzie, który tutaj powinien mieć miejsce między 6 a 29 kwietnia. ©℗