Takie finansowe wsparcie przewiduje ogłoszony przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej program „Pomoc żłobkom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.”. Jego podstawowym celem jest dofinansowanie odbudowy i przywrócenia do pełnego funkcjonowania żłobków, klubów dziecięcych oraz dziennych opiekunów, które zostały dotknięte ubiegłoroczną klęską żywiołową i są prowadzone przez samorządy.

Wykaz gmin

Zgodnie z zasadami programu podstawowym warunkiem skorzystania z dotacji jest to, aby placówka opieki była położona na terenie gmin, które są wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r. oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. poz. 1859). Ponadto dofinansowaniem mogą być objęte instytucje wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykazu dziennych opiekunów, chyba że samorząd planuje budowę nowej placówki, jeśli nie jest możliwa odbudowa tej, która działała przed powodzią w dotychczasowej lokalizacji, np. z tego względu, że jest to teren zalewowy.

Odbudowa po powodzi

Regulamin resortowego programu przewiduje, że łącznie do podziału między samorządy jest 20 mln zł i nie określa maksymalnej kwoty, o jaką mogą się ubiegać. Wskazuje natomiast, jakiego rodzaju wydatki mogą być pokryte z uzyskanej dotacji. Są to koszty m.in. rozbiórki obiektu budowlanego, jego budowy lub odbudowy, zakupu i montażu wyposażenia takiego jak meble, urządzenia sanitarne, kuchenne i zabawki, a także zakupu materiałów służących do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych. Aby gmina mogła otrzymać dotację, musi złożyć wniosek, którego wzór określa załącznik nr jeden do programu, do właściwego wojewody. Ma na to czas do 31 marca i może to zrobić za pośrednictwem platformy e-PUPAP, e-doręczenia lub bezpośrednio w urzędzie wojewódzkim. Co istotne, dla każdej placówki opieki musi być złożony oddzielny wniosek. Dodatkowo trzeba do niego dołączyć protokół wojewódzkiej komisji szacowania strat.

Zadaniem wojewodów będzie ocena oraz kwalifikacja wniosków, a następnie przekazanie ich do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, który podejmie decyzję o przyznaniu dofinansowania (w porozumieniu z ministrem ds. odbudowy po powodzi). Informacja o gminach, które otrzymają środki oraz w jakiej wysokości, zostanie podana w ciągu 14 dni od przesłania przez wojewodów list z zakwalifikowanymi wnioskami.