W Dzienniku ustaw opublikowano rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2025 roku. Obejmie ona około 230 tys. osób i potrwa od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. W 2025 roku obejmie ona między innymi mężczyzn urodzonych w 2006 roku czy kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacja do wojska 2025

Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji wspomnianego rozporządzenia, kwalifikacja obejmie około 230 tys. osób. Oto roczniki i grupy osób, które mogą zostać wezwane:

  • mężczyźni 19-letni (urodzeni w 2006 r.), tzw. rocznik podstawowy,
  • mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 2001–2005), tzw. roczniki starsze, którzy jeszcze nie spełnili obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 do B24”), jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2025 r. Ponowne wezwanie tej kategorii osób do kwalifikacji wojskowej i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, „D” lub „E”, z wynikającymi z tego konsekwencjami,
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności od „B6 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2025 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym w art. 64 ust. 4 i 6 ustawy,
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy,
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Kiedy odbędzie się kwalifikacja do wojska? Jak podano, potrwa ona od 3 lutego do 30 kwietnia 2025 roku. Okres ten obejmuje 62 dni robocze. Przedział czasowy wynika z przewidywanej liczby osób przy założeniu funkcjonowania 391 powiatowych komisji lekarskich orzekających do 35 osób dziennie z uwzględnieniem jednoczesnej pracy nie więcej niż 2-3 komisji realizujących zadania na terenie administrowanym przez jedno wojskowe centrum rekrutacji.

Jak wygląda kwalifikacja do wojska?

Osoba, która stawi się na kwalifikację wojskową, musi przedstawić wójtowi lub burmistrzowi dowód osobisty lub dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do niej w terminie określonym nie było możliwie.

Następnie powiatowej komisji lekarskiej powinna przedstawić posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie 12 miesięcy przed dniem stawienia się na kwalifikację. Z kolei szefowi Wojskowego Centrum Rekrutacji dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe i potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji w przypadku wprowadzenia takiego obowiązku.

Ważne

Osoby niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, a także niepełnosprawne mogą być zwolnione z obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej. Warunek to doręczenie wójtowi przed terminem stawiennictwa dokumentacji medycznej określającej stopień niepełnosprawności (niezdolności) i powiadomienie właściwego terytorialnie szefa wojskowego centrum rekrutacji o tym doręczeniu.

Jak przebiega kwalifikacja do wojska?

  • Sprawdzenie tożsamości.
  • Wprowadzenie danych osobowych do ewidencji wojskowej.
  • Badanie psychologiczne i lekarskie, otrzymanie kategorii zdolności do służby wojskowej.
  • Wstępne przeznaczenie do poszczególnych form służby wojskowej.
  • Przekazanie informacji o możliwości wstąpienia do wojska.
  • Nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie do pasywnej rezerwy.
  • Wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do niej.

Kategorie zdolności do służby wojskowej

Osoby, wobec których orzeczona zostanie kategoria zdolności „A” lub „D” do czynnej służby wojskowej, po uprawomocnieniu się orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej (co następuje po 14 dniach od wydania orzeczenia) zostaną przeniesione z urzędu do rezerwy, co oznacza, że tym samym będą miały uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Natomiast osoby, które na podstawie prawomocnego orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej zostaną uznane za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kategoria zdolności „E”) – nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej.

Kategorie zdolności do służby wojskowej:

  • Kategoria A: zdolny/zdolna do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej.
  • Kategoria B: czasowo niezdolny/niezdolna do służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 24 miesięcy od dnia badania. Osoby takie zostaną ponownie wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
  • Kategoria D: niezdolny/niezdolna do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.
  • Kategoria E: trwale i całkowicie niezdolny/niezdolna do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji w czasie wojny.

Niestawienie się na kwalifikację wojskową

W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny właściwy wójt (burmistrz, prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub szefa wojskowego centrum rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.