Osoba niepełnosprawna będzie mogła mieć jednocześnie tradycyjną i elektroniczną legitymację, a w przypadku gdy jest dzieckiem, tę drugą może pobrać rodzic na swój telefon.
Tak wynika z odpowiedzi przekazanej Unii Metropolii Polskich (UMP) przez Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON). Organizacja zadała kilka pytań związanych z projektem nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 857 ze zm.). Przewiduje on m.in. wprowadzenie elektronicznej wersji legitymacji osoby niepełnosprawnej – mLegitymacji dostępnej w ramach aplikacji mObywatel.
Jedno z pytań dotyczyło tego, czy w związku z tą zmianą zostanie zmodyfikowany wzór wniosku o wydanie legitymacji, tak aby umożliwiał zaznaczenie, o jaki typ legitymacji stara się osoba niepełnosprawna oraz czy będzie ona mogła mieć obydwie formy tego dokumentu, czy tylko jeden. BON wyjaśnia, że druk wniosku zostanie dostosowany do nowych przepisów, a osoba z dysfunkcją zdrowotną będzie mogła mieć jednocześnie plastikową i elektroniczną legitymację.
Samorządy chciały też wiedzieć, czy rodzic lub inny opiekun prawny niepełnosprawnego dziecka będzie mógł mieć jego mLegitymację w aplikacji mObywatel na swoim telefonie. Biuro poinformowało, że tak właśnie będzie i analogicznie będzie wyglądała sytuacja w przypadku osób dorosłych, które zostały ubezwłasnowolnione. Co więcej, mLegitymację będzie mógł pobrać na swój telefon również drugi z rodziców lub opiekunów, przy czym w tym celu należy na wniosku o wydanie tego dokumentu podać ich dane.
Ponadto UMP zapytała, czy osoby obecnie mające legitymację tradycyjną będą mogły się ubiegać o jej nową formę i czy potrzebne do jej wydania dane da się automatycznie zaciągać z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMOoN). Organizacja wskazuje bowiem, że nowe zadanie polegające na wydawaniu mLegitymacji osobom mającym plastikowy dokument znacznie zwiększy zakres obowiązków i tak już mocno obciążonych pracowników powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności i może spowodować opóźnienia w procesie orzekania o niepełnosprawności lub jej stopniu.
BON zapewnił, że wprowadzenie możliwości korzystania z mLegitymacji przez osoby, które teraz mają tradycyjny dokument, nie wpłynie na znaczne zwiększenie obowiązków po stronie powiatowych zespołów. Jak tłumaczy, wszystkie niezbędne dane do ich wydania w przypadku wspomnianych osób znajdują się już w systemu EKSMOoN i będą z niego zaciągane. Koniecznym natomiast będzie uzupełnienie danych drugiego rodzica lub opiekuna osoby niepełnosprawnej, żeby również on mógł pobrać mobilną legitymację na swój telefon.©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia