Jeżeli na terenie gminy nie działa żadna zapewniająca tymczasowy pobyt noclegownia, to pełniąca podobną funkcję ogrzewalnia będzie musiała być otwarta przez całą dobę. To może stanowić problem dla części samorządów.
Wymogi dla placówek oferujących schronienie osobom pozbawionym domu określa projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Konieczność jego wydania wynika z ustawy z 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej (Dz.U. poz. 1310). To właśnie zgodnie z jej przepisami wszystkie noclegownie, schroniska dla osób bezdomnych oraz ogrzewalnie prowadzone przez gminy lub podmioty działające na ich zlecenie mają spełniać jednolite standardy. Przedstawiony przez resort rodziny projekt zawiera trzy załączniki, w których określone zostały odrębne wymogi, jakie muszą spełniać wspomniane rodzaje placówek. Standardy dotyczą zakresu i rodzaju świadczonych przez nie usług, kwalifikacji, jakie musi posiadać zatrudniany w nich personel, oraz warunków lokalowych i sanitarnych.
– Wymogi stawiane w projekcie placówkom nie są zupełnym zaskoczeniem, bo w większości powielają rozwiązania zawarte w Gminnym Standardzie Wychodzenia z Bezdomności, czyli dokumencie, który powstał w ramach realizacji unijnego projektu – mówi Jakub Wilczek, prezes Ogólnopolskiej Federacji na rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.
Projekt przewiduje, że schronisko dla osób bezdomnych ma świadczyć usługi przez cały rok, siedem dni w tygodniu. W ten sam sposób ma też działać noclegownia, przy czym ma być ona otwarta od godziny 18 wieczorem do 8 rano. Natomiast ogrzewalnia powinna być dostępna od 1 października do 30 kwietnia przez cały tydzień i również od 18 wieczorem do 8 rano. Jednak gdyby na terenie gminy nie działała żadna noclegownia, inna placówka ma być otwarta przez całą dobę. Ta ostatnia kwestia budzi największe wątpliwości.
– Spełnienie tego wymogu może być problematyczne dla małych gmin, które nie mają wielu bezdomnych, a będą musiały ponosić dodatkowe koszty związane z dłuższym funkcjonowaniem ogrzewalni – wskazuje Karolina Weiner z zarządu Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności.
Rozporządzenie ma obowiązywać od 5 września br., ale nie oznacza to, że już od tego dnia prowadzone przez gminy lub organizacje pozarządowe schroniska czy noclegownie będą musiały zapewniać zawarte w nim standardy. Ustawa z 5 sierpnia 2015 r. przewidziała bowiem dla samorządów okres przejściowy, w którym będą one miały czas na dostosowanie się do nowych wymogów. Mają one na to 36 miesięcy od jej wejścia w życie, a termin na osiągnięcie standardów minie 5 października 2018 r.
– Standardy nie są bardzo restrykcyjne, dlatego nie sądzę, że powstanie groźba likwidacji placówek. Możliwe, że niektóre z nich ze względu na ograniczenia dotyczące liczby miejsc będą mogły zaoferować schronienie mniejszej grupie bezdomnych niż dotychczas – podkreśla Jakub Wilczek.
27,9 tys. o sób korzystało w ubiegłym roku z usług schronisk, noclegowni i ogrzewalni prowadzonych przez gminy i organizacje pozarządowe
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne