Przy przyznawaniu pomocy finansowej dla osób poszkodowanych w wyniku klęski żywiołowej pracownik socjalny wypełni tylko niektóre rubryki w formularzu rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Taką zmianę przewiduje rozporządzenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 19 września 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz.U. poz. 1391). Powinno ono uprościć procedury związane z wypłatą pieniędzy dla powodzian. Mają oni prawo do 10 tys. zł wsparcia, na które składa się 2 tys. zasiłku powodziowego z ustawy z 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach dotyczących usuwania skutków powodzi (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 654) oraz 8 tys. zł zasiłku celowego z ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1283) To właśnie przy tym drugim świadczeniu jest wymagane przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Co do zasady, gdy pomoc ma trafiać do osób i rodzin dotkniętych zdarzeniem losowym, sytuacją kryzysową o skali masowej lub klęską żywiołową, to jest wypełniana tylko część siódma formularza. Znowelizowane rozporządzenie zakłada zaś, że w przypadku klęski żywiołowej – a ta została ogłoszona teraz przez rząd – wypełnia się tylko niektóre rubryki tej części wywiadu. Chodzi tu o pola w zakresie lit. A, poz. 1–6, czyli dane osoby, z którą przeprowadzono wywiad oraz lit. B, w której wpisuje się poniesione straty. Dodatkowo nowe przepisy wskazują, że w sytuacji klęski żywiołowej wywiad ma zostać sporządzany niezwłocznie, nie później niż w ciągu dwóch dni od otrzymania informacji o potrzebie przyznania zasiłku. ©℗