Ile osób w Polsce nie ma bezpośredniego dostępu do wody pitnej? Ile zużywamy kranówki w odniesieniu do innych gospodarstw domowych? Jaka jest opłata za litr wody z wodociągu w porównaniu z ceną wody butelkowanej? – m.in. takie obowiązki informacyjne zamierza nałożyć rząd np. na gminy i przedsiębiorstwa wodociągowe. Niektóre dane będą dostępne online.

Na razie Ministerstwo Infrastruktury przygotowało założenia projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw. Jego głównym celem jest wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z 16 grudnia 2020 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Państwa członkowskie Unii Europejskiej są zobowiązane do transpozycji tej dyrektywy w ciągu dwóch lat od dnia jej wejścia w życie. Termin ten upłynął 12 stycznia 2023 r.

Zgodnie z projektem lokalni włodarze (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) będą zbierać informacje o mieszkańcach, którzy mają ograniczony dostęp do wody pitnej. Będą musieli też podjąć działania, we współpracy z dostawcami wody, w celu poprawy dostępu ludności do wody przeznaczonej do spożycia poprzez informowanie o możliwościach podłączenia się do sieci wodociągowej lub o alternatywnych sposobach uzyskania dostępu do kranówki. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie musiał przekazać informację o podjętych działaniach jednostkom Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP), które co sześć lat będą przekazywały te dane do Komisji Europejskiej (po raz pierwszy do 12 stycznia 2029 r.).

Ponadto nowe przepisy szczegółowo uregulują obowiązki dostawców wody (w szczególności przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych) w zakresie informowania konsumentów o jakości, cenach i zużyciu.

„Zakłada się przynajmniej raz do roku przekazywanie przez dostawców wody konsumentom np. na fakturze lub w aplikacji mobilnej informacji dotyczących: ilości rocznie zużytej wody w porównaniu ze średnim zużyciem w gospodarstwach domowych, czy ceny za litr wody w zestawieniu z cenami wody butelkowanej. Co więcej, konsumenci będą mieli dostęp online do aktualnych informacji, takich jak jakość wody, przekroczenia wartości parametrycznych, twardość oraz stopień mineralizacji, wyniki monitoringu, oceny ryzyka itp.” – wyjaśnia MI.

Nowelizacja ureguluje również obowiązki przedsiębiorstw wodociągowych, organów PGW WP oraz ministra infrastruktury w zakresie oceniania wycieków wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz opracowania planów działania w celu ich ograniczenia. Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zaopatrujące w wodę co najmniej 50 tys. osób lub dostarczające co najmniej średnio 10 tys. m sześc. wody na dobę ocenią wielkość wycieków w sieci wodociągowej za 2024 r., a następnie przekażą sprawozdania zawierające wyniki oceny jednostkom PGW WP. Z kolei te, po zatwierdzeniu danych przez ministra, przekażą informację do Komisji Europejskiej do 12 stycznia 2026 r. W zależności od oceny wielkości wycieków minister opracuje, we współpracy z Wodami Polskimi, plan działań mających na celu ograniczenie wielkości wycieków i przekaże go KE.

Rada Ministrów zamierza przyjąć projekt w III/IV kw. 2024 r.©℗