Port Lotniczy Łódź szuka inwestora. Choć z roku na rok lotnisko na Lublinku odbija się od dna, jeśli chodzi o liczbę pasażerów i oferowane kierunki, to wzrost kosztów utrzymania wciąż sprawia, że co roku przynosi wielomilionowe straty. W zeszłym roku niemalże 40 mln zł straty netto.

Miasto Łódź nie chce już tyle dopłacać

Ponad 95 proc. udziałów lotniska należy do miasta Łódź. Choć w 2023 r. port lotniczy mógł pochwalić się najwyższymi w historii przychodami ze sprzedaży z działalności lotniczej, wzrosły też przychody z parkingów i wynajmu powierzchni handlowych, to sytuacja finansowa wciąż jest nieciekawa. Pomimo wzrostu liczby obsłużonych pasażerów,lotnisko przyniosło większe straty (o prawie 5 mln zł) niż w 2022 r. Władze miasta Łódź tłumaczą to lawinowym wzrostem kosztów (o 45 proc.) prądu i ogrzewania, a także wzrostem kosztów obsługi emisji obligacji sprzed kilkunastu lat, z których sfinansowano budowę otwartego w 2012 r. terminala.

Pół miliona pasażerów w 2024 r.?

Plany są ambitne. Jeśli uda się je zrealizować i obsłużyć 500 tys. pasażerów (w 2023 r. było to 356 tys., a w 2022 r. 179 tys.), to strata powinna być mniejsza. Władze miasta chcą też sprzedać 17 ha ziemi należącej do lotniska.

Pomóc też powinna zwiększona siatka połączeń. Aktualnie loty regularne z Łodzi odbywają się do Alicante, Brukseli (Charleroi), Dublina, East Midlands, Londynu (Stansted), Malagi i Mediolanu (Bergamo). Wiadomo już, że od zimy 2024/25 będzie można polecieć też do Birmingham.

Z Łodzi wciąż brakuje lotów do takich popularnych wśród Polaków kierunków jak Niemcy, Holandia czy Norwegia. Są za to sezonowe czartery do wakacyjnych kurortów w Turcji, Bułgarii, Grecji, Tunezji i Albanii. Władze łódzkiego portu lotniczego nie wykluczają, że jeszcze w tym roku do siatki połączeń trafią nowe kierunki.Perspektywy są, ale…

Bez potężnego inwestora miasto wciąż będzie dopłacać miliony do funkcjonowania lotniska. Według ustaleń Gazety Wyborczej, od 2005 r. (wtedy wyleciał z Łodzi pierwszy samolot do Londynu), miasto dopłaciło do funkcjonowania lotniska na Lublinku już blisko 450 mln zł.

W związku z tym, magistrat zamierza podjąć współpracę ze znaną globalną firmą doradczą. Na razie do przetargu zgłosiły się dwie, KPMG (USA) i Ernst & Young (Wielka Brytania). Założeniem zwycięzcy przetargu będzie w przyszłości m.in. pozyskanie/wskazanie możliwości pozyskania inwestora dla spółki.

Zadanie nie będzie łatwe, bowiem firma doradcza będzie musiała opracować dwa warianty. Pierwszy ma uwzględniać budowę CPK, drugi rezygnację z wielkiego lotniska między Łodzią a Warszawą.