statystyki

Zarządzenie wskazuje osobę do podpisania wniosku urlopowego wójta

autor: AR01.06.2016, 07:11; Aktualizacja: 01.06.2016, 09:31
pracownik, praca, lenistwo

W gminie jest jednak wątpliwość, kto powinien podpisać wniosek urlopowy. Czy może to być jego zastępca lub sekretarz?źródło: ShutterStock

Kierownik jednostki samorządu terytorialnego, tak jak pozostali pracownicy, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. W gminie jest jednak wątpliwość, kto powinien podpisać wniosek urlopowy. Czy może to być jego zastępca lub sekretarz?

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.) pracodawcą wójta jest urząd gminy. Przepis ten jest doprecyzowaniem ogólnej zasady określonej w art. 31 par. 1 kodeksu pracy, z którego wynika, że za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną może dokonywać czynności z zakresu prawa pracy osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona osoba.

Ustawa o pracownikach samorządowych wskazuje, że czynności związane z nawiązaniem i ustaniem stosunku pracy, a zatem te, które mają uroczysty charakter, są kompetencją przewodniczącego rady gminy. Natomiast większość czynności z zakresu prawa pracy, w tym związane z udzielaniem wójtowi urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych czy szkoleniowych, dokonywana jest przez wyznaczoną przez wójta osobę zastępującą go bądź sekretarza gminy, w obowiązkach służbowych. Ponadto taka konstrukcja prawna wynika z tego, że nie ma w urzędzie wyższej władzy wykonawczej nad wójtem. Przewodniczący rady i pozostali jej członkowie nie są pracownikami samorządowymi i nie uczestniczą w sposób ciągły w procesie funkcjonowania urzędu.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane