Rząd będzie mógł wprowadzać programy zakładające dofinansowanie wynagrodzeń określonych grup pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej, pieczy zastępczej oraz instytucjach opieki nad dziećmi w wieku od 0 do 3 lat.

Podstawę prawną do podjęcia takich działań ma dać projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.) oraz niektórych innych ustaw, który został wpisany do prac legislacyjnych rządu. W umieszczonej w nim informacji wskazano, że osoby zatrudnione w sektorze pomocy społecznej odgrywają bardzo ważną rolę w realizacji zadań państwa oraz samorządów na rzecz rodzin oraz osób wymagających wsparcia.

Zakres ich obowiązków jest bardzo obszerny, a wymagany od nich poziom kompetencji własnych i umiejętności interpersonalnych jest nieporównywalny z innymi zawodami. Co więcej, znaczna część pracowników pomocy społecznej ma wykształcenie wyższe oraz pozyskiwane przez okres wielu lat tzw. specjalizacje w zawodach pomocowych. Jednak ze względu na wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej i zwiększenie ryzyka odpływu wykwalifikowanej kadry do innych sektorów zasadne jest wsparcie finansowe wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. Podobnie wygląda sytuacja w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, a także opieki nad dziećmi do 3. roku życia. W przypadku tej ostatniej jej organizowanie – w formie prowadzenia żłobków, klubów dziecięcych lub zatrudniania dziennych opiekunów – umożliwia rodzicom godzenie życia zawodowego z prywatnym.

Dlatego właśnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) pracuje nad projektem nowelizacji kilku ustaw, które pozwolą na wprowadzenie rządowych programów umożliwiających dofinansowywanie wynagrodzeń określonych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej – prowadzonych bezpośrednio przez samorządy oraz na ich zlecenie, pracowników pieczy zastępczej oraz placówek opieki nad małymi dziećmi prowadzonych przez gminy. Przy czym w opisie projektu zawartym w wykazie nie podano żadnych szczegółowych informacji na temat wspomnianych programów.

– Na tej podstawie trudno jest jednoznacznie powiedzieć, co szykuje MRPiPS, ale wygląda na to, że będzie to jakieś rozwiązanie doraźne. Może to być np. program zakładający wypłatę dodatków do wynagrodzeń przez określony czas, takich, jakie w ubiegłym roku otrzymali pracownicy domów pomocy społecznej – mówi Paweł Maczyński, przewodniczący Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej .

Dodaje, że każda zapowiedź poprawy sytuacji finansowej osób zatrudnionych w zawodach pomocowych jest pozytywna, ale jednocześnie istotne jest, aby takie prowizoryczne regulacje nie zostały na stałe, bo potrzebne są zmiany o charakterze systemowym, które doprowadziłyby do wzrostu ich pensji.

– O naszych oczekiwaniach i pomysłach w tej kwestii chcielibyśmy porozmawiać z minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, ale pomimo wysyłanych kilka razy pism z prośbą o spotkanie w tej sprawie wciąż nie doczekaliśmy się wyznaczenia jego terminu – podkreśla Paweł Maczyński.©℗