statystyki

Domy dla seniorów dostają zbyt niskie dotacje

autor: Michalina Topolewska12.05.2016, 18:00

Starostowie z Małopolski zwrócili się do wojewody o zwiększenie środków na pokrycie kosztów pobytu mieszkańców domów pomocy społecznej (DPS). Obecna wysokość dotacji jest zbyt niska i powoduje, że powiaty muszą dokładać na ten cel pieniądze z własnych budżetów.

Problem z finansowaniem pobytu dotyczy osób umieszczonych w DPS przed 2004 r. Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) przebywanie w placówce całodobowej opieki tej grupy seniorów jest finansowane z odpłatności wnoszonej przez nich samych, np. z emerytury lub renty, oraz dotacji budżetowej. Tyle tylko, że jej wysokość plus kwota płacona przez mieszkańca nie pokrywa pełnych miesięcznych kosztów utrzymania.

Ponieważ w przeciwieństwie do osób umieszczanych w DPS po 2004 r., ani rodziny, ani gminy nie dofinansowują ich pobytu, to powiaty muszą wyrównać tę różnicę.

– Jest to o tyle negatywna sytuacja, że DPS mają też coraz większy kłopot z zapełnieniem wolnych miejsc, co powoduje istotny ubytek w ich budżetach – mówi Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane