statystyki

Domy dla seniorów dostają zbyt niskie dotacje

autor: Michalina Topolewska12.05.2016, 18:00

Starostowie z Małopolski zwrócili się do wojewody o zwiększenie środków na pokrycie kosztów pobytu mieszkańców domów pomocy społecznej (DPS). Obecna wysokość dotacji jest zbyt niska i powoduje, że powiaty muszą dokładać na ten cel pieniądze z własnych budżetów.

Problem z finansowaniem pobytu dotyczy osób umieszczonych w DPS przed 2004 r. Zgodnie z przepisami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 163 ze zm.) przebywanie w placówce całodobowej opieki tej grupy seniorów jest finansowane z odpłatności wnoszonej przez nich samych, np. z emerytury lub renty, oraz dotacji budżetowej. Tyle tylko, że jej wysokość plus kwota płacona przez mieszkańca nie pokrywa pełnych miesięcznych kosztów utrzymania.

Ponieważ w przeciwieństwie do osób umieszczanych w DPS po 2004 r., ani rodziny, ani gminy nie dofinansowują ich pobytu, to powiaty muszą wyrównać tę różnicę.

– Jest to o tyle negatywna sytuacja, że DPS mają też coraz większy kłopot z zapełnieniem wolnych miejsc, co powoduje istotny ubytek w ich budżetach – mówi Mariusz Sajak, dyrektor DPS w Bobrku.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane