statystyki

Prawo wodne pod ostrzałem małych gmin

autor: Urszula Mirowska-Łoskot21.04.2016, 17:40; Aktualizacja: 21.04.2016, 17:40
Projekt zakłada bowiem, że gminy będą odpowiedzialne nie tylko za rowy, drenowania, rurociągi, ale także za groble na obszarach nawadnianych oraz systemy nawodnień grawitacyjnych.

Projekt zakłada bowiem, że gminy będą odpowiedzialne nie tylko za rowy, drenowania, rurociągi, ale także za groble na obszarach nawadnianych oraz systemy nawodnień grawitacyjnych.źródło: ShutterStock

Związek Gmin Wiejskich RP negatywnie opiniuje projekt ustawy – Prawo wodne, który zaproponowało Ministerstwo Środowiska. Nie zgadza się, aby zadaniem własnym gminy było utrzymywanie melioracji wodnych.

– Ten projekt jest jeszcze gorszy od tego, który był nam proponowany przez poprzedni rząd – ocenia Edward Trojanowski ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Projekt zakłada bowiem, że gminy będą odpowiedzialne nie tylko za rowy, drenowania, rurociągi, ale także za groble na obszarach nawadnianych oraz systemy nawodnień grawitacyjnych. – Rząd oczywiście nie przewiduje na ten cel żadnej dotacji. Tymczasem urządzenia melioracyjne przez lata były zaniedbywane i wymagają ogromnych inwestycji – podkreśla Edward Trojanowski.

Samorząd będzie miał możliwość pozyskania środków od właścicieli nieruchomości, na których znajdują się urządzenia, oraz od osób, które z nich korzystają. Z projektu wynika, że rada gminy określi w drodze uchwały wysokość stawek. Maksymalna opłata nie będzie mogła przekroczyć 150 zł na rok za 1 ha powierzchni zmeliorowanych gruntów, zaś minimalna nie będzie mogła być niższa niż 30 zł.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • cd(2016-04-22 10:25) Zgłoś naruszenie 20

    Gminy i Samorządy mają rację CIEKI WODNE SĄ WODAMI OTWARTYMI I POWINNY BYĆ WŁASNOŚCIĄ PAŃSTWA I POWINNY BYĆ PRZEZ PAŃSTWO UTRZYMANE. DLATEGO NALEŻY ODBUDOWAĆ SYSTEM UTRZYMANIA WE WŁASCIWYM STANIE POPRZEZ POWOŁANIE PRZEDSIĘBIORSTW MELIORACYJNYCH, KTÓRE POWINNY REALIZOWAC WSZYSTKIE BUDOWLE WODNE I ICH UTRZYMANIE A MOGŁYBY BYC POŁĄCZONE Z ENERGETYKĄ WODNĄ. Państwo dysponuje olbrzymim Funduszem Ochrony Środowiska, który obecnie jest marnotrawiony a byłby źródłem finansowania melioracji, nawadniania i całej gospodarki wodnej.

    Odpowiedz
  • Tomek(2016-04-23 14:03) Zgłoś naruszenie 10

    "Tymczasem urządzenia melioracyjne przez lata były zaniedbywane i wymagają ogromnych inwestycji – podkreśla Edward Trojanowski." a tylu nierobów darmozjadów siedzi i się nudzi - nakazać więźniom pracę tak by odpracowywali to co na nich społeczeństwo łoży - w pierdlu nie powinno być lżej niż "pod mostem"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane