statystyki

Gruzu budowlanego nie wolno wyrzucać do śmietnika

autor: Maria Kuźniar23.03.2016, 10:11; Aktualizacja: 23.03.2016, 10:16
Śmieci

Przy większych ilościach dobrym pomysłem może być odpłatne wynajęcie kontenera.źródło: ShutterStock

Pani Izabela odnawia mieszkanie. – Remont jest już w połowie, musimy pozbyć się mnóstwa kafli i gruzu. Ostatnio chciałam wyrzucić jeden worek do kontenera na śmieci w naszym bloku, ale usłyszałam od portiera, że to nielegalne i tylko w drodze wyjątku przymknie na to oko. Również mąż twierdzi, że zwykły śmietnik nie jest odpowiednim miejscem na tego typu rzeczy. Gdzie w takim razie wyrzucić niepotrzebny gruz, żeby nie mieć kłopotów – zastanawia się czytelniczka.

Portier i mąż pani Izabeli mają całkowitą rację. Gruzu w żadnym wypadku nie można wyrzucać do zwykłego śmietnika, niezależnie od jego ilości. Nie zalicza się go bowiem do odpadów komunalnych. Nawet jeśli żaden z sąsiadów tego nie zauważy, interweniować może firma, która zajmuje się opróżnianiem pojemników na odpady. Gruz może niekiedy uszkodzić śmieciarkę, odpowiedzialność spadnie wtedy na zarządzającego nieruchomością, jako na stronę umowy. W takich sytuacjach nietrudno jednak sprawdzić, który z mieszkańców prowadzi remont. Warto o tym pamiętać, bo właściciel posesji, który składuje na jej terenie (lub przy posesji) odpady, może zostać ukarany grzywną do 500 zł. Mniejszą karę będą musiały zapłacić te osoby, które podrzucają śmieci (50 zł). Dlatego najlepiej jeszcze przed remontem zapytać administrację budynku, czy należy samemu zorganizować odpowiedni kontener na tego typu odpady, czy też zrobi to ona. Zdarza się, że to wspólnoty mieszkaniowe decydują się na postawienie kontenera na wielkogabarytowe śmieci i wliczają to do kosztów zarządu. Wątpliwe jednak, by taka decyzja została podjęta, jeśli budynek został oddany do użytku jakiś czas temu, a remont prowadzi jedna osoba. Wówczas trzeba samodzielnie zadbać o legalne pozbycie się odpadów.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • gość(2016-03-24 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    "Wówczas trzeba samodzielnie zadbać o legalne pozbycie się odpadów" tzn. wywieść na śmietnisko miejskie za dodatkową opłatą i po kłopocie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane