Tradycyjny dowód osobisty nie jest już potrzebny w banku, u notariusza czy w firmie ubezpieczeniowej. Przepisy, które rozszerzają możliwość potwierdzania tożsamości za pomocą aplikacji mObywatel, obowiązują od 1 września.

Ustawa o aplikacji mObywatel (Dz.U. z 2023 r. poz. 1234) weszła w życie 14 lipca 2023 r. Nowa, rozbudowana wersja aplikacji zawiera między innymi mDowód. To elektroniczny dokument, który daje możliwość potwierdzenia tożsamości przy załatwianiu spraw urzędowych. Od piątku można się nim posługiwać przy korzystaniu z usług finansowych. W bankach, firmach ubezpieczeniowych, domach maklerskich czy funduszach inwestycyjnych. Dotyczy to również Poczty Polskiej, w której można było wcześniej już z mDowodu korzystać, ale nie w odniesieniu do usług finansowych.

Aplikacja zastąpi zwykły dowód także przy czynnościach związanych z zawarciem aktu notarialnego, czyli na przykład przy umowie przeniesienia własności nieruchomości czy umowie darowizny.

mObywatel został udostępniony w 2017 r. i stopniowo jest rozbudowywany. Według Ministerstwa Cyfryzacji po I kw. tego roku było już ponad 10 mln zainstalowanych aplikacji. Można ją pobrać bezpłatnie na swój smartfon ze sklepu Google Play i App Store.

Potwierdzenie danych będzie możliwe po uruchomieniu i zalogowaniu się w aplikacji. W następnym kroku trzeba wybrać mDowód lub opcję Kod QR. Dalej należy zeskanować kod QR osoby, która sprawdza naszą tożsamość. Aplikacja poinformuje o potwierdzeniu danych.

Czy zwykły dowód już przestaje być potrzebny? Jeszcze nie. Nadal musimy się nim legitymować przy przekraczaniu granicy, chyba że posługujemy się paszportem. Konieczny też jest do złożenia wniosku o nowy dowód osobisty.©℗