statystyki

Plan miejscowy: Rada gminy nie wprowadzi zakazu podziału terenu

autor: Elżbieta Dominik10.02.2016, 08:38; Aktualizacja: 10.02.2016, 09:00
budowa, dom, nieruchomości

Organem właściwym do podziału nieruchomości jest wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.źródło: ShutterStock

TEZA: Rada gminy, realizując procedurę planistyczną, ma prawo do określenia w planie miejscowym zasad i warunków procedury scalania i podziału nieruchomości, ale nie może określać zasad podziału nieruchomości i wydawać zakazów rozparcelowania danego terenu na mniejsze działki. Organem właściwym do podziału nieruchomości jest wójt, burmistrz bądź prezydent miasta.

Sygn. akt II SA/Wr 693/15, WYROK WOJEWÓDZKIEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO WE WROCŁAWIU z 20 stycznia 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Wojewoda dolnośląski złożył skargę na uchwałę rady miejskiej w G., która w planie zagospodarowania przestrzennego zakazała podziału jednego z terenów na mniejsze działki. W ocenie wojewody stanowiło to naruszenie art. 15 ust. 2 pkt 8 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 199 ze zm.).

Podkreślił, że o ile ustawodawca zobowiązał organy gminy realizujące procedurę planistyczną do określenia w planie miejscowym zasad i warunków scalania i podziału nieruchomości, o tyle nie przyznał tym organom kompetencji do stanowienia zasad podziału nieruchomości. Dlatego wniósł o stwierdzenie nieważności fragmentu uchwały rady w części dotyczącej zakazu podziału.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane