statystyki

Gmina sama sprawdzi dochód rodzica

autor: Michalina Topolewska30.12.2015, 07:08; Aktualizacja: 30.12.2015, 11:12
Samodzielne pozyskiwanie danych jest też testowane m.in. w Kluczborku i Bełchatowie

Samodzielne pozyskiwanie danych jest też testowane m.in. w Kluczborku i Bełchatowieźródło: ShutterStock

Większość ośrodków dostosowała systemy informatyczne i może uzyskiwać informacje potrzebne do przyznawania świadczeń. Są jednak i takie, które nie zdążyły ze zmianami.

Od przyszłego tygodnia rodzice starający się o pomoc finansową na dzieci nie będą musieli dołączać do wniosku o jej przyznanie tyle dodatkowych dokumentów co dotychczas. W ustalaniu niektórych danych wyręczą ich ośrodki pomocy społecznej, które mają korzystać z baz i rejestrów innych instytucji. W wielu z nich trwają jeszcze prace związane z aktualizowaniem oprogramowania, które to umożliwi.

Część gmin obawia się jednak, jak systemy informatyczne będą działać po 1 stycznia, bo na obecnym etapie zdarzają się im z tym problemy.

Testowanie systemu

Zmiany związane z informatyzacją procesu przyznawania wsparcia przewiduje ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1359). Zgodnie z nią gminy będą samodzielnie uzyskiwać informacje dotyczące m.in.: dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, wieku i stanu cywilnego oraz niepełnosprawności członków rodziny. Będą je sprawdzać bezpośrednio w urzędach skarbowych, ZUS, KRUS oraz rejestrach publicznych, np. PESEL, CEIDG.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane