statystyki

Będzie można budować na terenach zagrożonych powodzią

autor: Urszula Mirowska-Łoskot16.12.2015, 07:36; Aktualizacja: 16.12.2015, 09:54
Proponowana nowelizacja zakłada ponadto wprowadzenie wymogów unijnych dyrektyw w zakresie substancji priorytetowych w dziedzinie gospodarki wodnej oraz w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu.

Proponowana nowelizacja zakłada ponadto wprowadzenie wymogów unijnych dyrektyw w zakresie substancji priorytetowych w dziedzinie gospodarki wodnej oraz w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu.źródło: ShutterStock

Gminy nie będą musiały obowiązkowo uwzględniać w planach zagospodarowania przestrzennego zagrożenia powodziowego. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo wodne. Ma wejść w życie 31 grudnia 2015 r.

Zgodnie z obecnymi przepisami gminy nie mogą wyznaczać terenów pod budowę na tych obszarach, które są zagrożone powodzią. Zdaniem posłów PiS i Ministerstwa Środowiska ta regulacja powoduje więcej szkół niż pożytku.

– Mapy zagrożenia powodziowego nie zostały wszędzie dobrze skonstruowane, szczególnie na terenach nadmorskich. Zmuszanie samorządów, aby na tych obszarach nie prowadziły inwestycji, może spowodować wiele negatywnych skutków finansowych zarówno dla samorządów, jak i budżetu państwa – argumentuje Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Posłowie opozycji podkreślali, że wprowadzenie fakultatywności jest niedopuszczalne. W ich ocenie ustawa nie powinna dawać wyboru, ponieważ obywatele będą nierówni względem prawa – w jednym przypadku zgoda na budowę zostanie wydana, a w innym nie. Posłowie uważają, że nie można pozostawiać tej decyzji urzędnikom.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Enon(2015-12-16 08:37) Zgłoś naruszenie 20

    Czemu nie. Z jednym zastrzeżeniem. Osoba budująca /kupująca dom lub mieszkanie przed wprowadzką podpisuje oświadczenie, że zrzeka się wszelkich roszczeń wobec władz publicznych z tytułu szkód powodziowych.

    Odpowiedz
  • wada(2015-12-24 13:30) Zgłoś naruszenie 10

    Nareszcie WŁAŚCICIEL będzie decydował o swojej własności. Dobry kierunek, oby tak dalej.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane