statystyki

Gmina musi zakupić nowe urny dopiero w przyszłym roku

autor: Not. AR09.09.2015, 07:27; Aktualizacja: 09.09.2015, 11:07
urzędnik

Gmina musi zakupić nowe urny dopiero w przyszłym rokuźródło: ShutterStock

Wójt zastanawia się, czy do wszystkich okręgów wyborczych na terenie gminy zakupić nowe, przezroczyste urny do głosowania. Czy muszą one być w wyposażeniu komisji już podczas najbliższych wyborów parlamentarnych?

Nie. Ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy (Dz.U. poz. 1043) przewiduje dodanie art. 41a, który stanowi, że urna wyborcza ma być wykonana z przezroczystego materiału, w taki sposób, żeby w czasie głosowania nie było możliwe wrzucanie kart do urny inaczej niż przez wyznaczony do tego otwór. Ponadto wyjęcie czy wysypanie kart przed zakończeniem głosowania nie może być możliwe. I choć zmiany weszły w życie w terminie 14 dni od ogłoszenia, to racjonalny ustawodawca przewidział wyjątki od tej zasady. Dotyczy to m.in. przepisu wprowadzającego obowiązek stosowania nowych urn, który zacznie obowiązywać dopiero 1 lipca 2016 r.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane