statystyki

Przedłużenie terminu ważności karty dużej rodziny nie wymaga decyzji

autor: Michalina Topolewska07.07.2015, 07:35; Aktualizacja: 07.07.2015, 09:11
Tylko w trzech sprawach związanych z przyznawaniem karty dużej rodziny (KDR) wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej.

Tylko w trzech sprawach związanych z przyznawaniem karty dużej rodziny (KDR) wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej.źródło: ShutterStock

Tylko w trzech sprawach związanych z przyznawaniem karty dużej rodziny (KDR) wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest zobowiązany do wydania decyzji administracyjnej.

O tym, jakie są to sytuacje, przypomina Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w komunikacie skierowanym do gmin. Wskazuje w nim, że decyzja jest potrzeba w przypadku odmowy wydania karty z powodów wymienionych w art. 4 ust. 1 oraz ust. 3 i 4 ustawy z 5 grudnia 2014 r. o karcie dużej rodziny (Dz.U. poz. 1863). Pierwszy z tych przepisów dotyczy niespełnienia definicji rodziny wielodzietnej. Natomiast drugi przesądza o tym, że KDR nie może posiadać rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej w stosunku do co najmniej trojga dzieci oraz osoby, które pełnią funkcję rodziców zastępczych, o ile sąd zadecydował o odebraniu im małoletnich ze względu na niewłaściwe sprawowanie nad nimi pieczy. Dlatego gdy taki opiekun zgłosi się po kartę, wójt (burmistrz, prezydent miasta) powinien wydać decyzję odmawiającą tego dokumentu.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!30 lecie samorządności - Związek Miast PolskichRedakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane