statystyki

Nowoczesne miasta: Co to znaczy w Europie i w Polsce

autor: Patryk Słowik10.06.2015, 07:52; Aktualizacja: 10.06.2015, 08:55
miasto-przyszłość

Co jest kluczem w prowadzeniu studiów?źródło: ShutterStock

Eksperci z Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii zebrali się w Warszawie podczas konferencji „Konkurencyjne Miasta: przyciąganie kapitału ludzkiego, inwestycji i biznesu”, aby pokazać, w jaki sposób powinny rozwijać się polskie miasta.

Na przykładach m.in. Turynu, Barcelony i Manchesteru przedstawiali, że najgorszą decyzją włodarzy może być oszczędzanie na rozwoju technologicznym. Pojęcia innowacyjności czy inteligentnych miast były odmieniane przez wszystkie przypadki. Jak się jednak okazało, przedstawiciele magistratów naszych metropolii inaczej postrzegają rozwój. Ich zdaniem bowiem kluczowe są ułatwienia widoczne dla mieszkańców, a nie choćby rozwój parków technologicznych.

Brian Field starszy ekonomista w Europejskim Banku Inwestycyjnym

Co jest kluczem w prowadzeniu studiów? Nauczanie po angielsku, a nie w ojczystym języku. To nie uniwersytetowi powinno zależeć na tym, aby znajdować się w centrum miasta, lecz władzom tego miasta. Lokalizacje w okolicach dobrej uczelni wyższej żyją, rozwijają się. Sensu gospodarczego nie należy utożsamiać z bilansem ekonomicznym. Inwestycja może źle wyglądać w arkuszu kalkulacyjnym, ale i tak być bardzo potrzebna. Reindustrializacja to fantazja, nie da się konkurować z Azją. Trzeba budować nowocześnie.

Debra Mountford starszy analityk OECD

Aby miasto się rozwijało, nieustannie musi być prowadzony dialog między jego władzami a partnerami społecznymi. I ktoś musi pełnić funkcję lidera dialogu. Błędem jednak byłoby, gdyby tę rolę powierzyć miastu. Idealny do tego zadania może być np. rektor miejskiego uniwersytetu. Niektóre rządy wspierają gorzej funkcjonujące miasta, aby wyrównywać szanse. To błąd. Należy dawać pieniądze tym, którzy najlepiej je wykorzystują. Przykład Manchesteru pokazuje, że jeszcze ważniejsza od poziomu szkolnictwa wyższego jest edukacja wczesnoszkolna. To właśnie wtedy rodzą się talenty.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane