Senat nie chce, żeby część obowiązków szkoleniowych wobec strażaków ratowników przejęły od Państwowej Straży Pożarnej gminy. Z tej zmiany, przyjętej przez Sejm w nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, Senat wycofał się na zakończonym w czwartek posiedzeniu. Ustawą z poprawkami Senatu zajmie się teraz ponownie Sejm.

– W ocenie zarządu głównego ochotniczych straży pożarnych pomysł, żeby obowiązki w zakresie okresowych szkoleń bhp zostały przerzucone na gminy, jest niebezpieczny. Dzieje się to w czasie uchylenia stanu zagrożenia epidemicznego, gdy pozostanie jedynie parę miesięcy do przeprowadzenia szkoleń okresowych prawie wszystkich strażaków ochotników OSP w zakresie bhp. Podobnie rzecz się ma z recertyfikacją uprawnień ponad 40 tys. strażaków ratowników OSP w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Stąd propozycja zmiany tego przepisu – wskazał na posiedzeniu wyższej izby Parlamentu senator Krzysztof Kwiatkowski, sprawozdawca Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Senat zdecydował także, że katalog zadań OSP powinien mieć charakter otwarty. – Pozostawienie katalogu zamkniętego prowadziłby w praktyce do powstania wątpliwości, czy OSP może prowadzić działalność wykraczającą poza wymienione pozycje. Coraz częściej kwestionowano prawo OSP do prowadzenia innej działalności niż wskazana w tym przepisie. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku, gdy zastrzeżenia zgłaszają sądy rejestrowe przy rejestracji statutów lub zmian w statutach OSP. Musimy przecież pamiętać, że OSP często w swojej działalności wkracza w inne obszary, ponieważ, działając w sferze pożytku publicznego, prowadzi działalność z zakresu zadań publicznych – zauważył Krzysztof Kwiatkowski.

Kolejna poprawka przyznaje zwolnienie od pracy w przypadku brania udziału w działaniach i akcjach ratowniczych, szkoleniach lub ćwiczeniach wszystkim strażakom OSP. Dotychczas dotyczyło to tylko ratowników. Z kolei dzięki innej senackiej poprawce stworzono także prawną możliwość wspierania strażaków ochotników w innych państwach, co dotyczy zwłaszcza Ukrainy. ©℗