statystyki

25 lat samorządności: Od rewolucji do ciepłej wody w kranie

autor: Tomasz Żółciak27.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 27.05.2015, 10:01
Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznej

Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznejźródło: ShutterStock

Dziś mija dokładnie 25 lat od pierwszych wyborów samorządowych, które jednocześnie były pierwszym naprawdę wolnym głosowaniem po 1989 r. O co wówczas walczyły lokalne władze, a co jest dla nich najistotniejsze obecnie?

Patrząc z perspektywy, można bez przesady stwierdzić, że jednym z największych osiągnięć polskich przemian było powołanie samorządów. Zwłaszcza że warunki początkowo nie sprzyjały takim zmianom z uwagi na opór aparatu władzy.

Niemal 10 lat zajęło przyszykowanie gruntu pod zmiany (pierwsze założenia odbudowy samorządu powstały już w 1981 r.). Znowelizowano niemal sto już istniejących ustaw, a także przyjęto nowe akty, takie jak ustawa o samorządzie gminnym czy o pracownikach samorządowych. Zniesiono rady narodowe – pozostałości po terenowych organach władzy ludowej, które miały jeden cel: realizować politykę PZPR. Reforma dotyczyła niemal wszystkich dziedzin życia.

Początkowo zakładano, że głównym celem samorządów będzie planowanie przestrzenne i uporządkowanie przestrzeni publicznej. Z czasem jednak stało się jasne, że jedyną drogą do obalenia komunizmu jest pozwolenie społeczeństwu wpływać na sprawy w najbliższym otoczeniu. Drogą do tego było przeniesienie władzy na szczebel lokalny. Reforma musiała być bardziej radykalna. Współtwórca samorządów, zmarły w lutym tego roku prof. Jerzy Regulski, wspominał, że dzięki reformie udało się złamać pięć monopoli państwa totalitarnego: monopol polityczny, władzy, finansowy, własności publicznej oraz administracji.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • polak(2015-05-27 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Siedlisko korupcji,nepotyzmu i różnego rodzaju nieprawidłowości to samorządy.Najlepszy wynalazek po 89 roku.Smiechu warte.To w samorządach robi się najróżniejsze przekręty, okrada się podatników a w najwyższych władzach całe regiony.Jak dobrze sie zdycha w wywalczonej przez komorowskiego wolności.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane