statystyki

Burmistrz decyduje, jak przeprowadzić konsultacje

autor: Piotr Pieńkosz26.05.2015, 07:06; Aktualizacja: 26.05.2015, 08:27
To burmistrz decyduje, jakie kwestie podnieść w wydawanym przez siebie zarządzeniu

To burmistrz decyduje, jakie kwestie podnieść w wydawanym przez siebie zarządzeniuźródło: ShutterStock

To organ wykonawczy gminy określa szczegóły dotyczące sposobu zbierania i analizowania głosów mieszkańców w ważnych dla wspólnoty sprawach. Tak stwierdził wojewoda warmińsko-mazurski, który unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Miłakowie.

Radni Miłakowa podjęli uchwałę w sprawie ustalenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami gminy. Taka kompetencja przysługuje rajcom na mocy art. 5a ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.). W uchwale powinno być określone m.in. to, kto inicjuje konsultacje, sposób ich przeprowadzania, reguły ustalania wyników czy też sposób rozpowszechniania wyników wśród lokalnej społeczności. Wykonywaniem tak sformułowanych przepisów lokalnych powinien zaś zajmować się organ wykonawczy w gminie.

Radni z Miłakowa nie polemizowali z kompetencją przypisaną burmistrzowi, postanowili jednak ograniczyć jego swobodę w wykonywaniu przypisanych mu obowiązków. Otóż w podjętej uchwale enumeratywnie (wyczerpująco) wskazali, jakie elementy musi zawierać zarządzenie burmistrza wydawane każdorazowo, gdy mają być zorganizowane konsultacje w konkretnej sprawie. Taki przepis podważył wojewoda warmińsko-mazurski. W jego ocenie radni w ten sposób wkroczyli w zarezerwowaną dla organu wykonawczego swobodę określania mechanizmu zrealizowania uchwały. To bowiem burmistrz decyduje, w jaki sposób wykonać dany akt prawa miejscowego.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane