Wymóg zweryfikowania, czy dana osoba nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (RSPTS), dotyczy nie tylko nowo zatrudnianych osób w jednostkach pieczy zastępczej, lecz także tych już w nich pracujących.
W przypadku tych ostatnich czas na sprawdzenie mija z końcem lipca.
Znowelizowane 1 lutego br. przepisy ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 447 ze zm.) przewidują, że wymienione w nich osoby nie mogą znajdować się w RSPTS, i jednocześnie nakładają na samorządowe jednostki obowiązek weryfikowania, czy faktycznie nie ma ich w tym rejestrze. Wspomniany wymóg obejmuje m.in. kandydatów na rodziców zastępczych i adopcyjnych, rodziców zastępczych i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka oraz osoby będące rodzinami wspierającymi i pomocowymi, ale nie tylko. Do tego grona zaliczają się bowiem również osoby pracujące jako asystenci rodziny, koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej, dyrektorzy i pracownicy placówek wsparcia dziennego, placówek opiekuńczo -wychowawczych oraz ośrodków adopcyjnych, a także inni pracownicy jednostek organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) w przygotowanym dla samorządów materiale informacyjnym na temat nowelizacji podkreśla, że sprawdzeniu podlegają nie tylko nowo działające w obszarze pieczy zastępczej osoby, lecz także te zatrudnione lub pełniące określoną funkcję przed 1 lutego br., kiedy weszła w życie. Powinny one być sprawdzone w ciągu sześciu miesięcy od tego dnia, czyli do 31 lipca. Wśród samorządów pojawiły się natomiast pytania, czy mają weryfikować figurowanie w RSPTS osób, które stanowią tzw. dotychczasową rodzinę zastępczą dla pełnoletniego wychowanka, zostającego w niej na czas kontynuowania nauki. Resort wyjaśnia, że tak, bo co do zasady przepisy odnoszące się do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka mają zastosowanie również do nich.
Powiaty mają też wątpliwości, jak rozumieć sformułowanie mówiące o innych pracownikach jednostek organizacyjnych pieczy. Jedną z nich jest organizator rodzinnej pieczy zastępczej, a w większości powiatów ta rola została powierzona powiatowemu centrum pomocy rodzinie (PCPR). W związku z tym samorządy nie są pewne, czy weryfikacji w RSPTS mają podlegać wszystkie osoby zatrudnione lub świadczące na rzecz PCPR usługi. MRiPS wskazuje, że sprawdzenie w rejestrze obejmuje zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i osoby wykonujące ją na mocy umowy cywilnoprawnej oraz umowy o wolontariat. Sprawdzeniu powinny zaś podlegać wszystkie osoby, które choćby potencjalnie mogłyby mieć kontakt z dziećmi. Przy czym ocena okoliczności, które uzasadniają weryfikację niefigurowania w RSPTS, należy do podmiotu zobowiązanego do jej przeprowadzenia. Resort przypomina, że intencją wprowadzenia tych przepisów jest całkowite wyeliminowanie ryzyka narażenia dziecka na styczność z osobą, która jest przestępcą seksualnym. ©℗