Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek 300 zł dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że dotyczy to osób, które pełniły tę funkcję przez co najmniej 10 lat.

"Ten dodatek to szczególna forma, w jakiej państwo chce się zrewanżować, odwdzięczyć wieloletnim sołtysom, którzy pracowali, często zaangażowali się na wielu polach na rzecz swojej małej wspólnoty" - podkreślił szef rządu podczas wtorkowej konferencji po zakończeniu obrad Rady Ministrów.

"Jeszcze w tym roku wprowadzimy dodatek 300 zł dla wszystkich sołtysów i sołtysek, którzy osiągnęli wiek emerytalny, a którzy swoją funkcję pełnili przez co najmniej 10 lat" - dodał Mateusz Morawiecki.

Świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie dla sołtysów pełniących funkcję przez dwie kadencje i będących w wieku emerytalnym przewiduje projekt ustawy resortu rolnictwa, którym na wtorkowym posiedzeniu przyjął rząd.

Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że funkcja sołtysa jest jedną z najstarszych i najpowszechniejszych w Polsce. "Codziennie 40 tys. sołtysek i sołtysów świadczy pracę i pomaga w różnych okolicznościach swoim mieszkańcom, których reprezentują" - zwrócił uwagę szef rządu.

Jak podkreślił, "bezinteresowne poświęcanie czasu przez sołtysów i sołtyski to wzór dla wszystkich mieszkańców Polski i dowód prawdziwie obywatelskiej postawy".

Mateusz Morawiecki w imieniu rządu podziękował "wszystkim sołtysom w całej Polsce, tym, którzy dzisiaj są sołtysami, byli nimi w przeszłości za ogromny wysiłek, zaangażowanie na rzecz dobra wspólnego". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/