Wszystko wskazuje na to, że decyzja o warunkach zabudowy, czyli WZ, będzie miała termin ważności. Jednym się to podoba, innym nie.
Wszystko wskazuje na to, że decyzja o warunkach zabudowy, czyli WZ, będzie miała termin ważności. Jednym się to podoba, innym nie.
Decyzje o warunkach zabudowy miały być narzędziem stosowanym wyjątkowo, by umożliwić prowadzenie inwestycji tam, gdzie nie ma planu zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ jednak większość Polski nie jest pokryta tymi planami, WZ-tki stały się powszechne. Ich ważność jest bezterminowa. Obowiązująca ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 503 ze zm.) dopuszcza jedynie pewnie sytuacje, w których decyzje o warunkach zabudowy wygasają.
Tymczasem w ostatniej wersji projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (UD369), która kilka dni temu trafiła do komisji prawniczej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraca do pomysłu, który pojawił się w pierwszej wersji projektu noweli – w kwietniu 2022 r.
– Na wcześniejszym etapie prac legislacyjnych nad projektem ustawy resort rozwoju wycofał się z pomysłu wprowadzenia terminu wygaśnięcia decyzji o warunkach zabudowy. W aktualnym projekcie, datowanym na 26 stycznia 2023 r., wprowadzono jednak nowy art. 64c ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Wskazuje on, że decyzja o warunkach zabudowy wygasa po upływie pięciu lat od dnia, w którym stała się prawomocna – wskazuje Piotr Jarzyński z kancelarii prawnej Jarzyński & Wspólnicy.
Dodaje, że w przepisach przejściowych zawarto regułę, że termin obowiązywania ma nie dotyczyć tych decyzji o warunkach zabudowy, które stały się prawomocne przed dniem wejścia w życie nowelizacji.
– To zła informacja dla inwestorów, którzy z uwagi na liczne procedury i konieczność zapewnienia finansowania przygotowują i realizują inwestycje budowlane przez wiele lat – ocenia ekspert.
Jego zdaniem zaproponowany termin wygaszania WZ może uniemożliwić realizację dużych i skomplikowanych inwestycji. Obawy potęguje wydłużający się w ostatnich latach czas prowadzenia postępowań administracyjnych związanych z procesem inwestycyjno-budowlanym.
Podobne obawy zgłaszali deweloperzy już przy pierwszej próbie wprowadzenia terminu ważności WZ. Polski Związek Firm Deweloperskich proponował powiązanie terminu ważności decyzji z terminem złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Dyscyplinowało to inwestora do szybszego działania. Ukróciłoby też praktykę, na którą skarżą się samorządy. Część właścicieli gruntów występuje bowiem o wydanie decyzji o warunkach zabudowy tylko po to, by na wiele lat schować ją do szuflady, a następnie wystąpić do gminy o odszkodowanie, gdy zrealizowanie inwestycji zgodnie z tymi warunkami staje się już niemożliwe.
Za wprowadzeniem ograniczeń dla WZ opowiadają się urbaniści i architekci. Stowarzyszenie Urbanistów ZOIU uważa nawet, że pięcioletni okres ważności decyzji jest zbyt długi. W ocenie organizacji wystarczyłyby trzy lata.
– Jeśli jakaś grupa inwestycji wymaga dłuższego czasu, może być to dowód na to, że takie inwestycje powinny być realizowane na podstawie planu miejscowego. Długość obowiązywania pozwoleń na budowę wynosi trzy lata, nie ma zatem potrzeby, aby długość obowiązywania warunków zabudowy wynosiła więcej – piszą urbaniści.
Wprowadzenie terminu ważności decyzji nie jest jedyną zmianą dotyczącą WZ, które znalazły się w projekcie. Zawęża on obszary, dla których będzie możliwe wydawanie decyzji, ale przewiduje również wyjątki.
– Ograniczenie stosowania decyzji o warunkach zabudowy do stref uzupełniającej zabudowy i terenów wskazanych w planie ogólnym, a także sposób wyznaczania tych stref uznajemy za krok w dobrym kierunku. Wydłużenie ważności decyzji o warunkach zabudowy do pięciu lat jest spełnieniem wniosków z konsultacji, popartych analizą obecnych terminów administracyjnych, szczególnie w przypadku zastosowania procedur środowiskowych – ocenia w swoich uwagach do projektu Zarząd Główny SARP. ©℗
Etap legislacyjny
Projekt w komisji prawniczej
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama