Przepisy dotyczące bonu turystycznego mają lukę prawną uniemożliwiającą skorzystanie ze świadczenia w przypadku śmierci opiekuna, któremu formalnie został przypisany bon. Zwróciła na to uwagę posłanka Prawa i Sprawiedliwości Anna Pieczarka w interpelacji do ministra sportu i turystyki Kamila Bortniczuka.

O braku możliwości skorzystania z bonu przekonała się m.in. jedna z rodzin z Powiśla Dąbrowskiego, gdzie wskutek śmierci matki sześciorga dzieci świadczenie przepadło. A ojciec, który zabrał pociechy na wspólny wypoczynek, nie mógł dokonać opłaty bonem. Polska Organizacja Turystyczna stwierdziła, że świadczenie zostało wystawione na matkę dzieci, a po jej śmierci nie jest ono dziedziczne. Posłanka twierdzi, że podobnych historii jest więcej.
Minister sportu wyjaśnia, że prawodawca przewidział możliwość przenoszenia świadczeń w przypadku śmierci rodzica lub opiekuna prawnego. Chodzi o art. 18 ust. 2b ustawy z 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1577 ze zm.). Przepis stanowi, że w terminie trzech miesięcy od śmierci rodzica albo opiekuna prawnego drugi rodzic lub inny opiekun prawny może złożyć wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dane dziecko. Wówczas, od dnia zgonu, wnioskujący będzie uprawniony do świadczenia wychowawczego – w tym także do bonu turystycznego – jeżeli świadczenie wychowawcze zostało przyznane za okres obejmujący najpóźniej 2021 r.
Kwestie możliwości przyznania prawa do świadczenia w formie bonu w przypadku zmiany opiekuna pobierającego świadczenie wychowawcze reguluje zaś art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1038 ze zm.). Zgodnie z nim prawo do świadczenia w formie bonu przysługuje osobie, której w okresie od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy do 31 grudnia 2021 r. przyznano nowe prawo do świadczenia wychowawczego lub dodatku na dziecko. Jeżeli zatem wnioskodawca miał prawo do świadczenia wychowawczego za ten okres, a osoba, która je pobierała, 18 lipca 2020 r. zmarła, zachodzą przesłanki do przyznania bonu aktualnemu opiekunowi. W przypadku osób pobierających świadczenia wychowawcze po 1 stycznia 2022 r. nie zachodzą już przesłanki do przyznania prawa do bonu, a więc brak jest też możliwości przepisania prawa do świadczenia w formie bonu takiej osobie.
Minister Bortniczuk odpowiedział, że w resorcie nie są prowadzone prace mające na celu zmianę zasad przyznawania bonu lub wprowadzenia dziedziczności prawa do niego. Zapewnił jednak, że resort przeanalizuje ewentualne możliwości zmiany przepisów wraz z Polską Organizacją Turystyczną, odpowiedzialną za prowadzenie spraw związanych z Polskim Bonem Turystycznym.
Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki dotychczas z tego świadczenia skorzystało niespełna 86 proc. uprawnionych, a suma zrealizowanych przy ich udziale płatności wyniosła prawie 2,9 mld zł. Z bonów można korzystać jeszcze do marca 2023 r. ©℗