statystyki

Powiaty chcą więcej pieniędzy na rehabilitację

autor: Michalina Topolewska12.03.2015, 07:43; Aktualizacja: 12.03.2015, 10:29
niepełnosprawni

Na problemy związane z realizacją zadań nałożonych na samorządy zwraca uwagę ZPP.źródło: ShutterStock

Od sześciu lat nie zmienia się kwota przekazywana na utrzymanie uczestnika warsztatu terapii zajęciowej (WTZ). Nie- wystarczające są też środki przeznaczone na działalność zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.

Na problemy związane z realizacją zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.) zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich (ZPP). W swoim stanowisku podnosi, że od początku tego roku zwiększono limity dofinansowań, jakie osoby niepełnosprawne mogą dostać na likwidację barier architektonicznych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego i wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Nie zmieniła się zaś pula pieniędzy przekazywana samorządom na te cele przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). ZPP podkreśla też konieczność waloryzacji kwoty dotacji dla WTZ. Zgodnie z przepisami koszty jego działalności są w 90 proc. finansowane przez PFRON, a w 10 proc. przez powiat. Jednak od sześciu lat przekazywana przez fundusz kwota dotacji pokrywającej koszt rehabilitacji jednego uczestnika warsztatu wynosi 14 796 zł rocznie.

– W WTZ są zatrudnieni pracownicy o wysokich kwalifikacjach, którzy wymagają odpowiednich wynagrodzeń. Utrzymywanie dotacji na niezmienionym poziomie utrudnia ich podwyższanie – potwierdza Arkadiusz Paturej, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • nojaakto(2015-03-12 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    W WTZ są zatrudnieni pracownicy o wysokich kwalifikacjach buahahaha

    Coś jak w KNF pracują sami spece, którzy nic nie zrobili z polisolokatami czy Amber Gold i podobnymi.

    Ci ludzie nie nadaja się nawet do kopania rowów !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane