statystyki

Każdy kandydat na taksówkarza musi zdać egzamin z topografii miasta

autor: Piotr Pieńkosz10.03.2015, 07:31; Aktualizacja: 10.03.2015, 08:11
TAXI, taksówka

Rada gminy liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców może wprowadzić w drodze uchwały obowiązek ukończenia szkolenia z zakresu znajomości topografii danej miejscowości oraz przepisów prawa lokalnegoźródło: ShutterStock

Jeśli jednostka samorządu terytorialnego zdecyduje się na wprowadzenie szkolenia z topografii dla kandydatów zamierzających wykonywać przewóz osób, to kurs musi obejmować wszystkich bez wyjątku – uznał wojewoda śląski.

Zgodnie z art. 6 ust. 3a–3c rada gminy liczącej powyżej 100 tys. mieszkańców może wprowadzić w drodze uchwały obowiązek ukończenia przez kierowcę zamierzającego wykonywać przewóz osób szkolenia z zakresu znajomości topografii danej miejscowości oraz przepisów prawa lokalnego. Kończy się ono sprawdzeniem nabytej wiedzy przed specjalnie do tego powołaną komisją egzaminacyjną. Wprowadzenie takiej regulacji jest uprawnieniem władz lokalnych, a nie ich obowiązkiem.

Wymogom ustawy starali się sprostać rajcowie z Częstochowy. Decydując o wprowadzeniu szkoleń, ustalili ich program rozłożony na 20 godzin, a także częstotliwość egzaminów, tryb powoływania i skład komisji egzaminacyjnej, sposób sprawdzania wiedzy uczestników szkolenia oraz wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu. Jednocześnie rada miasta określiła opłatę za udział w szkoleniu i przystąpienie do egzaminu. Poprzestając na tych elementach, radni działaliby w ramach swoich kompetencji. Niestety zdecydowali się również na wprowadzenie zwolnień z obowiązku ukończenia szkolenia. Uznali, że zdanie egzaminu nie jest zasadne w przypadku osób, „które już wcześniej wykonywały pracę związaną z posiadaniem szerokiej wiedzy o topografii miasta”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • A co z egzaminem dla strujacych Polska? UJ(2015-03-10 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Jakos zaden przestepca z rzadu I Palacu nie zdaje egzminu jak kierowac po Polsce,tylko zapatrzeni na Moskwe,unijny burdel tam sie kieruja !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane