Partnerstwo lokalne pomaga w walce z bezrobociem

autor: Karolina Topolska11.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 11.02.2015, 09:06
Samorząd stara się uzyskać dofinansowania z innych źródeł niż publiczne

Samorząd stara się uzyskać dofinansowania z innych źródeł niż publiczneźródło: ShutterStock

Rozpoznajemy oczekiwania pracodawców i stosujemy wsparcie dopasowane do ich potrzeb: staże, szkolenia, subsydiowanie zatrudnienia - mówi w wywiadzie dla DGP Iwona Rataj, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie.

Jednostka, którą pani kieruje, została wyróżniona w konkursie na urząd pracy 2014 roku zorganizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymała pani też medal za wyniki i zaangażowanie we wdrażaniu reformy służb zatrudnienia. Za co konkretnie został on przyznany?

Resort pracy docenił zmiany organizacyjne w naszej jednostce, skuteczność działań w doprowadzaniu klientów do wyjścia z bezrobocia, a także intensywną współpracę z pracodawcami. Reforma zobowiązała nas do tego, by część pracowników pełniła funkcję doradcy klienta, zapewniającego stałą opiekę bezrobotnym i pracodawcom. Zmodyfikowaliśmy więc system ich obsługi i zwiększyliśmy o 75 proc. liczbę pracowników zajmujących się tym bezpośrednio. Ponadto już od 2004 r. rozpoczęliśmy profilowanie pracodawców w powiecie w celu rozpoznania jakościowego popytu na pracę, czyli przyjęć do niej i redukcji zatrudnienia, według zawodów oraz skłonności do współpracy z PUP. Uwzględniamy przy tym aspekt terytorialny (gminy, w których działają), rodzaj działalności, wielkość przedsiębiorstwa, regularność korzystania z usług pośrednictwa. Takie informacje pozyskujemy w wyniku rozmów z firmami zgłaszającymi się do urzędu oraz podczas wizyt marketingowych w zakładach pracy. Rozpoznajemy oczekiwania pracodawców i wykorzystujemy skuteczne formy pomocy, odpowiadające ich potrzebom – staże, szkolenia, subsydiowanie zatrudnienia oraz nowe formy pomocy takie jak: bony stażowe i szkoleniowe czy dopłaty do podnoszenia kwalifikacji z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracujemy też nad modernizacją systemu w celu szerszego zastosowania w nim usług elektronicznych.

Resort pracy wyróżnił Kępno również za ułatwianie pracodawcom dostępu do usług w ramach sieci EURES.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane