statystyki

Partnerstwo lokalne pomaga w walce z bezrobociem

autor: Karolina Topolska11.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 11.02.2015, 09:06
Samorząd stara się uzyskać dofinansowania z innych źródeł niż publiczne

Samorząd stara się uzyskać dofinansowania z innych źródeł niż publiczneźródło: ShutterStock

Rozpoznajemy oczekiwania pracodawców i stosujemy wsparcie dopasowane do ich potrzeb: staże, szkolenia, subsydiowanie zatrudnienia - mówi w wywiadzie dla DGP Iwona Rataj, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie.

Jednostka, którą pani kieruje, została wyróżniona w konkursie na urząd pracy 2014 roku zorganizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Otrzymała pani też medal za wyniki i zaangażowanie we wdrażaniu reformy służb zatrudnienia. Za co konkretnie został on przyznany?

Resort pracy docenił zmiany organizacyjne w naszej jednostce, skuteczność działań w doprowadzaniu klientów do wyjścia z bezrobocia, a także intensywną współpracę z pracodawcami. Reforma zobowiązała nas do tego, by część pracowników pełniła funkcję doradcy klienta, zapewniającego stałą opiekę bezrobotnym i pracodawcom. Zmodyfikowaliśmy więc system ich obsługi i zwiększyliśmy o 75 proc. liczbę pracowników zajmujących się tym bezpośrednio. Ponadto już od 2004 r. rozpoczęliśmy profilowanie pracodawców w powiecie w celu rozpoznania jakościowego popytu na pracę, czyli przyjęć do niej i redukcji zatrudnienia, według zawodów oraz skłonności do współpracy z PUP. Uwzględniamy przy tym aspekt terytorialny (gminy, w których działają), rodzaj działalności, wielkość przedsiębiorstwa, regularność korzystania z usług pośrednictwa. Takie informacje pozyskujemy w wyniku rozmów z firmami zgłaszającymi się do urzędu oraz podczas wizyt marketingowych w zakładach pracy. Rozpoznajemy oczekiwania pracodawców i wykorzystujemy skuteczne formy pomocy, odpowiadające ich potrzebom – staże, szkolenia, subsydiowanie zatrudnienia oraz nowe formy pomocy takie jak: bony stażowe i szkoleniowe czy dopłaty do podnoszenia kwalifikacji z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Pracujemy też nad modernizacją systemu w celu szerszego zastosowania w nim usług elektronicznych.

Resort pracy wyróżnił Kępno również za ułatwianie pracodawcom dostępu do usług w ramach sieci EURES.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane