Wnioski i zgłoszenia do urzędów - bez papierowych podań i wychodzenia z domu. Wdrożenie kolejnych stu opcji w ramach systemu ePUAP zapowiada Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Platforma Usług Administracji Publicznej rozszerzy swoja ofertę na przełomie marca i kwietnia.

Nowe pakiety będą wprowadzane stopniowo. Za kilka miesięcy pojawi się pierwszych 30 propozycji zawartych w nowym ePUAP-ie - zapowiada wiceminister administracji i cyfryzacji Roman Dmowski. Przez internet będzie można między innymi złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy bądź o wyrejestrowanie samochodu, oświadczenie o pozostawaniu z podatnikiem we wspólności majątkowej czy też poprosić o zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej.

Szef resortu administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki liczy na to, że ePUAP w nowym kształcie szybko zyska nowe grono użytkowników. Obecnie znajduje się tam około 330 tysięcy aktywnych kont, ale zdaniem ministra nie jest to liczba satysfakcjonująca. Obywatele muszą bowiem widzieć wyraźnie korzyść z zakładania tam swojego profilu. Stąd właśnie pomysł, aby wzbogacić ofertę usług.

Cały rozszerzony pakiet w ramach Platformy Usług Administracji Publicznej ma być dostępny do końca roku. W maju rozpocznie się akcja promocyjna, głównie w mediach publicznych.