Związek Powiatów Polskich (ZPP) chce wstrzymania prac nad zmianą przepisów regulujących działalność powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności z uwagi na możliwy wzrost zachorowań na COVID-19 jesienią.
Związek Powiatów Polskich (ZPP) chce wstrzymania prac nad zmianą przepisów regulujących działalność powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności z uwagi na możliwy wzrost zachorowań na COVID-19 jesienią.
Pismo w tej sprawie organizacja skierowała do resortu rodziny w związku z trwającymi konsultacjami projektu nowelizacji rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. poz. 534). Na jego mocy po wybuchu pandemii koronawirusa, gdy kluczowe było wprowadzanie rozwiązań mających zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się, zmieniono organizację pracy powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.
Co do zasady jest tak, że wydanie dokumentu potwierdzającego dysfunkcję zdrowotną odbywa się na podstawie badania, po którym lekarz sporządza ocenę stanu zdrowia osoby wnioskującej o jego wydanie. Natomiast par. 2 wspomnianego rozporządzenia przewiduje, że jeśli lekarz będący przewodniczącym składu orzekającego lub członkiem zespołu uzna, że zgromadzona dokumentacja medyczna jest wystarczająca do oceny stanu zdrowia potrzebnej do wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o wskazaniu do ulg i uprawnień, to może ją sporządzić bez badania osoby niepełnosprawnej. W efekcie dokument może być wydany w trybie zaocznym bez osobistego stawiennictwa wnioskodawcy.
Jednak z uwagi na to, że większość obostrzeń została zniesiona, a stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego, resort rodziny przygotował nowelizację przepisów zakładającą wykreślenie par. 2 rozporządzenia i powrót do wcześniejszego sposobu wydawania orzeczeń przez powiatowe zespoły (z okresem vacatio legis obejmującym 45 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw).
Inne zdanie w tej sprawie ma ZPP, który wnosi do MRiPS o wstrzymanie prac nad projektem do połowy października 2022 r. Argumentuje, że w kraju nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego i pomimo zdecydowanie mniejszej liczby zachorowań na COVID-19 w okresie wiosenno-letnim nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna jesienią i zimą. Przypomina, że również w ubiegłym roku o tej porze odnotowano spadek liczby zakażeń, a potem doszło do ich gwałtownego wzrostu. Ponadto ZPP wskazuje, że obecne uprawnienie do odstąpienia od badania i wydanie orzeczenia w trybie zaocznym nie jest nadużywane przez powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.©℗
295 to liczba powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności
Etap legislacyjny
Konsultacje projektu rozporządzenia
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama