Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która ma wdrożyć unijną dyrektywę 91/271/EWG, dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych.

• Dyplomata odmawiający wyjazdu straci pracę
Sejm nie przyjął uchwały Senatu dotyczącej odrzucenia w całości nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej. Trafi ona teraz do podpisu prezydenta. Zakłada ona, że w sytuacji, gdy zawodowy dyplomata dwukrotnie odmówi wyjazdu na wskazaną placówkę, zostanie zwolniony z pracy. Kolejna zmiana dotyczy dodatkowej weryfikacji osób ubiegających się o pracę w służbie zagranicznej. Ze względu na istniejące zagrożenia bezpieczeństwa w naszym regionie możliwe będzie sprawdzenie kandydatów na dyplomatów pod kątem potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa. Ma to dotyczyć osób studiujących na uczelniach mających siedzibę w krajach spoza naszego kręgu państw sojuszniczych.
AR
• Kopernik będzie miał swoją akademię
Sejm odrzucił senackie veto w sprawie ustawy o Akademii Kopernikańskiej. Zakłada ona powołanie nowej instytucji naukowej, która zajmie się przyznawaniem nagród, grantów, stypendiów kopernikańskich. W większości środowisko akademickie było przeciwne tej inicjatywie. Wskazywało, że nowa instytucja będzie podgalała politycznym wpływom. Ustawa zakłada też powołanie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika oraz określa zasady organizacji kongresu naukowego, który odbędzie się w 550. rocznicę urodzin słynnego astronoma. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
UM
• Wdrożenie dyrektywy ściekowej coraz bliżej
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, która ma wdrożyć unijną dyrektywę 91/271/EWG, dotyczącą oczyszczania ścieków komunalnych. Dzięki zmianom Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie miało możliwość prowadzenia działalności gospodarczej dotyczącej wytwarzania energii z odnawialnych źródeł, innych niż elektrownie wodne. Uproszczona zostanie procedura wykonania przydomowej oczyszczalni ścieków. Ustawą zajmie się teraz Senat.
KB
• Zmiana definicji stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza
Możliwość nałożenia kary pieniężnej na samorząd gminny i samorząd powiatowy za nieterminowe przygotowanie i przekazanie sprawozdań z realizacji działań naprawczych, które są określone w programach ochrony powietrza oraz planach działań krótkoterminowych – zakłada ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw przyjęta przez Sejm. Z trzech do dwóch zmniejszy się liczba kategorii stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
KB
• Wspólne metody oceny szkodliwości hałasu
Podmioty sporządzające strategiczne mapy hałasu (m.in. prezydenci miast powyżej 100 tys. mieszkańców) będą musiały stosować unijne metody oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku z dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 – zakłada nowelizacja prawa ochrony środowiska przyjęta przez Sejm z jedną senacką poprawką o charakterze doprecyzowującym. Organy ochrony środowiska mają być wyposażone w narzędzie umożliwiające dokonanie w jednorodny sposób oceny szkodliwych skutków hałasu. Wydłużono termin na rozpoczęcie wprowadzania energii z OZE do sieci do 16 lipca 2024 r. Ustawa trafi na biurko prezydenta.
KB
• Zmiany w gospodarce odpadami na statkach
Statek zawijający do portu będzie mógł zostać zwolniony z obowiązku wcześniejszego powiadomienia o znajdujących się na nim odpadach, a niewielkie porty, posiadające urządzenia do odbioru odpadów ze statków, zintegrowane z gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi nie będą musiały sporządzać planu gospodarowania nieczystościami ze statków – zakłada ustawa o portowych urządzeniach do odbioru odpadów ze statków przyjęta przez Sejm. Posłowie nie przyjęli poprawek zaproponowanych do niej przez Senat. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta. ©℗
KB