Nie bez powodu Gmina Radzymin, jej włodarz Krzysztof Chaciński i Skarbnik Artur Goryszewski, kolejny raz z rzędu znaleźli się w czołówce rankingu Perły Samorządu Dziennika Gazety Prawnej. Radzymin rozwija się nie tylko pod względem inwestycji gminnych, infrastruktury i biznesu, ale staje się też coraz przyjaźniejszym miejscem do życia i spędzania wolnego czasu, z ambitnymi projektami kulturalnymi i wyjątkową atmosferą.

Ostre tempo inwestycji

Gmina utrzymuje tempo inwestycji pomimo zmieniających się warunków rynkowych. Ambitny plan zakłada m.in. zakończenie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy budowy północnej obwodnicy miasta (al. Lecha Kaczyńskiego), samorządowego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920, nowych bloków komunalnych czy restauracji zabytkowego parku Eleonory Czartoryskiej z XVIII w.
Reklama
Stale ulepszana jest infrastruktura, na czele z kompleksową przebudową al. Jana Pawła II w Radzyminie, sukcesywną modernizacją dróg, budową ścieżek rowerowych i sieci wodno-kanalizacyjnej. Inwestycjom sprzyja aktywne pozyskiwanie przez gminę środków zewnętrznych w ramach programów rządowych, unijnych i samorządu województwa mazowieckiego.

Reklama
Wręczenie najlepszym firmom nagród i wyróżnień Victoria Biznesu za 2021r. / foto: materiały prasowe

Duch historii i natury

Działanie radzymińskiego genius loci można odczuć nie tylko w miejscach, upamiętniających Bitwę Warszawską 1920 r., ale również w zrewitalizowanym, XVIII-wiecznym Domku Ogrodnika z Galerią Piwniczka, w klimatycznym centrum miasta z zabytkami i historycznym układem urbanistycznym czy wśród mazowieckiej przyrody nad Zalewem Zegrzyńskim, starorzeczami Bugu i meandrami Rządzy.
Po turystycznych atrakcjach gminy oprowadza uruchomiony niedawno wspólnie z PTTK Radzymiński Szlak Krajoznawczy. W programie gminnych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie: koncerty i przedstawienia w Miejskiej Sali Koncertowej, plenerowe pikniki i wydarzenia sołeckie, koncerty znanych wykonawców w nowoczesnej Scenie Cegielnia.

Dobry klimat dla biznesu

Radzymińskim samorządowcom od wielu lat przyświeca hasło „Najlepsze miejsce do prowadzenia biznesu po tej stronie Warszawy”. Tej wizji sprzyja bliskość stolicy i dogodna komunikacja trasą S8, wzdłuż której usytuowane jest kilkaset hektarów wolnych terenów inwestycyjnych.
Równocześnie samorząd prowadzi aktywną politykę współpracy z biznesem i stale modernizuje miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, aby sprostać obecnym i przyszłym wymaganiom rozwojowym. Dzięki temu w pobliżu węzłów na S8 i głównych arterii komunikacyjnych gminy w szybkim tempie wyrastają hale logistyczne, zakłady przemysłowe i siedziby firm. Śródmieście Radzymina wzbogaciło się w ostatnim czasie o kilka nowych restauracji, sklepów i o centrum handlowe.
Gmina Radzymin w pigułce:
foto: materiały prasowe
27 tys. mieszkańców
Dochody budżetowe w 2022 r.: 221 mln zł
Wydatki inwestycyjne w 2022 r.: 80 mln
Odległość od Warszawy: 25 km


Jedną z form współpracy samorządu ze środowiskiem biznesowym jest konkurs Victoria Biznesu, w którym wyróżnienia są przyznawane najlepszym firmom z terenu gminy, niezależnie od ich wielkości i formy działania. W pierwszej edycji konkursu skrzydlate statuetki Victorii Biznesu zdobyły firmy małej i średniej wielkości: restauracje La Pasta i Kaiso Sushi oraz firma My Catering, a także Coca-Cola HBC Polska, której zakład produkcyjny działa w Radzyminie od 1992 r.
Partner
foto: materiały prasowe