Sto dwadzieścia dni będzie wynosił maksymalny okres zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźców, za który będzie przysługiwać pomoc finansowa wynosząca co do zasady 40 zł dziennie za jedną osobę.
Sto dwadzieścia dni będzie wynosił maksymalny okres zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia uchodźców, za który będzie przysługiwać pomoc finansowa wynosząca co do zasady 40 zł dziennie za jedną osobę.
Taką zmianę zawiera projekt nowelizacji ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. poz. 583 ze zm.), którym wczoraj zajmował się rząd. Zawarte w nim modyfikacje dotyczą świadczenia przewidzianego w art. 13 specustawy. Zgodnie z nim należy się ono każdemu podmiotowi – w tym osobie fizycznej, która pod swój dach przyjęła uchodźców i ponosi koszty ich pobytu oraz wyżywienia. Przyznawanie pieniędzy wymaga złożenia wniosku w jednostce gminy, która zajmuje się jego obsługą, a ich wypłata następuje po 30 dniach i nie wymaga wydania decyzji administracyjnej. Ponadto teraz art. 13 zakłada, że świadczenie należy się nie dłużej niż za okres 60 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy do Polski. Natomiast dzięki nowelizacji ten okres zostanie wydłużony o kolejne 60 dni, co oznacza, że wsparcie za udzielenie schronienia zostanie przyznanie za okres pobytu nieprzekraczający 120 dni.
W nowelizacji znalazła się też inna ważna zmiana dotycząca tego świadczenia. Przewiduje ona, że minister ds. informatyzacji będzie prowadził w systemie teleinformatycznym bazę danych zawierającą informacje na temat uchodźców, na których zostały złożone wnioski o przyznanie świadczenia pieniężnego. W związku z tym gminy będą zobligowane do niezwłocznego wprowadzania do tego rejestru danych, o których mowa w art. 13 ust. 4 pkt 3, 4 i 8 specustawy. Chodzi o podawane we wniosku o przyznanie świadczenia informacje o: okresie, na jaki zapewniono zakwaterowanie oraz liczbie przyjętych uchodźców, ich imionach i nazwiskach oraz numerach PESEL (co istotne, nowelizowane przepisy nie będą już zawierać sformułowania „jeśli posiada” PESEL, co oznacza, że pieniądze będzie można otrzymać wyłącznie na osoby, które o niego wystąpiły) oraz adresie ich pobytu. Ponadto gminy będą miały możliwość – za pośrednictwem tej bazy– porównywać dane zawarte we wniosku z tymi zamieszczonymi w rejestrze PESEL oraz weryfikować, czy dla osoby, której dotyczy świadczenie, nie został już złożony wniosek ze wskazaniem innego miejsca pobytu w okresie, który został w nim wymieniony. To rozwiązanie ma na celu zapobieganie ewentualnym nadużyciom i nienależnemu pobieraniu świadczeń.
Nowelizacja specustawy ma wejść w życie następnego dnia po jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Na razie nie wiadomo jednak, czy od tego właśnie dnia gminy zaczną wprowadzać informacje do wspomnianej bazy danych, bo – jak wynika z projektu – minister ds. informatyzacji w komunikacie ogłoszonym w Dzienniku Ustaw określi termin wdrożenia środków technicznych, które na to pozwolą.©℗
2,96 mln obywateli Ukrainy przyjechało do Polski po 24 lutego br. (dane na 25 kwietnia br.)
1,013 mln uchodźców złożyło wnioski o nadanie numeru PESEL (stan na 25 kwietnia br.)
Etap legislacyjny
Projekt ustawy przyjęty przez rząd
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama