Milcząca zgoda, jedno okienko, zmniejszenie liczby wymaganych dokumentów mają ułatwić tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy – Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury (MI).

Zgodnie z nim jeśli wójt (burmistrz, prezydent miasta) w drodze decyzji administracyjnej nie wyrazi sprzeciwu w terminie 30 dni od doręczenia kompletnego zgłoszenia zamiaru utworzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, będzie to równoznaczne z uzyskaniem pozwolenia na jego otworzenie. Obecnie w tej sprawie musi być podjęta uchwała rady gminy, a jak wskazuje praktyka, jest to jeden z najdłużej trwających etapów całego procesu. Powodem jest to, że posiedzenia rady odbywają się nieregularnie (szczególnie w okresie wakacyjnym). Zdarza się więc, że nie spotyka się ona w terminie, który umożliwiłby organizację miejsca do pływania w założonym okresie.
– Wprowadzenie nowej procedury uprości tworzenie miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Nie będzie wymagało to decyzji administracyjnej, a faktycznie będzie związane tylko z upływem czasu na rozpatrzenie sprawy przez właściwy organ – przekonuje resort infrastruktury.
Zdaniem MI likwidacja obowiązku uzyskania zgody rady gminy nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo kąpiących się, ponieważ organizator nadal będzie obowiązany do wykonania badań wody. Niezbędna będzie też obecność ratowników wodnych.
Resort proponuje również zmiany dotyczące informacji zamieszczanych w zgłoszeniu oraz dołączanych do niego dokumentów. Chce np. zrezygnować z podawania w nim terminów poboru próbek wody.
– Zdaniem resortu ustalenie terminu poboru próbek wody w zgłoszeniu jest trudne do zrealizowania. Często inspektoraty nie są w stanie ich ustalić z takim wyprzedzeniem ze względu na organizację pracy. W takiej sytuacji organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nie może wiarygodnie wskazać, w jakich dokładnie terminach zostanie pobrana próbka – twierdzi resort.
251 organizatorów miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli było w 2021 r.
Ponadto MI proponuje zrezygnowanie z dołączania do zgłoszenia informacji o tym, czy w poprzednich latach w danym miejscu było tworzone np. kąpielisko. Organizator często nie ma bowiem wiedzy na ten temat. Informacje takie ma natomiast wójt (burmistrz, prezydent miasta), ponieważ prowadzi ewidencję tych miejsc.
Ministerstwo w celu przyśpieszenia i uproszczenia procedury uzyskiwania zgody na utworzenie miejsc do pływania i dokonywania zgłoszeń wodnoprawnych proponuje wprowadzenie zasady jednego okienka, czyli obsługę całego procesu przez gminę. Oznacza to, że zamiast składania dwóch wniosków (które w większości się pokrywają) organizator będzie występował tylko do wójta (burmistrza lub prezydenta miasta), a ten przekaże informację do właściwego organu w sprawach zgłoszeń wodnoprawnych.
Resort proponuje też zmniejszenie liczby elementów zgłoszenia i jego załączników – przez rezygnację z dołączania m.in. wypisów i wyrysów z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Odpowiednimi danymi będzie tu dysponował wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który będzie mógł zweryfikować zgodność z obowiązującym na terenie gminy zagospodarowaniem przestrzennym.
Ministerstwo podkreśla, że celem projektu nie jest zachęcenie do tworzenia nowych miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, gdyż nie przewiduje się zmian w postaci zachęt lub zwolnień z opłat ponoszonych z tego tytułu. Proponuje nawet doprecyzowanie przepisów określających przesłanki odmowy uruchomienia takich miejsc (np. w przypadku gdy zasadne jest utworzenie kąpieliska) i doprecyzowanie długości okresu, na jaki można je utworzyć (30 kolejnych dni, a nie wybranych).
– Ma to doprowadzić do ograniczenia otwierania miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli niezgodnie z ich przeznaczeniem (zamiast kąpielisk), a także w sytuacjach gdy wystąpią inne istotne przesłanki, w tym środowiskowe, które uzasadniają rezygnację z ich tworzenia – wskazuje MI.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji w trakcie konsultacji