statystyki

Gdy rodzina odmawia, pogrzeb wyprawia samorząd. Stan majątkowy nie ma znaczenia

autor: Piotr Pieńkosz16.09.2014, 07:46; Aktualizacja: 16.09.2014, 09:48
Jedyną przesłanką, która powoduje przesunięcie na samorząd obowiązku sprawienia pochówku, jest brak wypełnienia tego zadania przez krewnych zmarłego.

Jedyną przesłanką, która powoduje przesunięcie na samorząd obowiązku sprawienia pochówku, jest brak wypełnienia tego zadania przez krewnych zmarłego.źródło: ShutterStock

Gmina musi pochować osobę, której krewni się tego nie podjęli. Nie ma przy tym znaczenia stan majątkowy takiego mieszkańca i jego rodziny.

Rada Miejska w Rychwale (woj. wielkopolskie), chcąc ograniczyć zakres swoich obowiązków, w uchwale w sprawie ustalenia zasad sprawienia pogrzebu postanowiła, że samorząd zajmuje się organizacją i finansowaniem pochówku tylko w sytuacji, gdy rodzina zmarłego żyje w niedostatku i nie ma możliwości ubiegania się o świadczenia na ten cel z innych źródeł.

W ten sposób lokalni włodarze doprecyzowali zapis ustawy z 31 stycznia 1999 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 118, poz. 687 ze zm.). W jej art. 10 ust. 3 czytamy, że w sytuacji, gdy krewni osoby zmarłej jej nie pochowają, ciężar realizacji tego zadania przenosi się na gminę właściwą ze względu na miejsce zgonu.

Z kolei ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 182 ze zm.) precyzuje, że w takiej sytuacji pogrzeb odbywa się w sposób ustalony przez gminę, z tym że musi być uszanowane wyznanie zmarłego. Wojewoda wielkopolski uznał w rozstrzygnięciu nadzorczym, że radni nadużyli tego upoważnienia do określenia zasad pochówku.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

  • podatnik(2014-09-17 08:11) Zgłoś naruszenie 13

    bez jaj, z jakiej racji z mojego podatku ma byc finansowany pogrzeb rodzinie, którą na to stać??? a może jeszcze im stypę urządzić???

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • elka(2014-09-18 22:40) Zgłoś naruszenie 11

    popieram realistę,urzędasom nie chce się robić ,za dużo ich,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane