Od 1 lutego 2014 roku mieszkańcy 8 warszawskich dzielnic zostaną objęci nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Jaki zmiany czekają mieszkańców stolicy? Jak segregować śmieci po nowemu? Kto będzie odbierał nasze śmieci? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.

Które warszawskie dzielnice objęte zostaną nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi?

Od 1 lutego 2014 roku obowiązek ten dotyczy mieszkańców następujących dzielnic:

 • Praga-Północ
 • Praga-Południe
 • Rembertów
 • Wawer
 • Wesoła
 • Ursynów
 • Wilanów
 • Śródmieście

W pozostałych dzielnicach (Białołęka, Bemowo, Bielany, Mokotów, Ochota, Targówek, Ursus, Włochy, Wola oraz Żoliborz) nadal obowiązywać będzie pomostowy system odbioru odpadów komunalnych, który został wprowadzony w lipcu ubiegłego roku. Wynika to z faktu, że stołeczny Ratusz wciąż czeka na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, która rozpatruje odwołania dwóch firm kwestionujących prawidłowość przetargu śmieciowego.

Jakie zmiany wprowadza nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi?

Nowy system zobowiązuje mieszkańców do segregowania śmieci na trzy grupy, którym odpowiadają trzy kolory pojemników.

POJEMNIK CZERWONY – tu wrzucamy tzw. ODPADY SUCHE tj. papier, tekturę, plastikowe butelki oraz inne opakowania wykonane z plastiku, a także kartony po sokach i puszki.

Czego nie wrzucamy? Tłustego i zabrudzonego papieru, papieru termicznego i faksowego; tapet i odpadów higienicznych, opakowań z jakąkolwiek zawartością, butelek po olejach spożywczych i olejach silnikowych, styropianu, gumy, puszek po farbach i bateriach, a także opakowań po aerozolach i środkach chwastobójczych oraz owadobójczych.

POJEMNIK ZIELONY - tu wrzucamy SZKŁO tj. butelki i słoiki. Co ważne, przed ich umieszczeniem w worku/pojemniku, powinniśmy odkręcić wszelkie metalowe nakrętki i kapsle.

Czego nie wrzucamy? Porcelany i ceramiki, doniczek, żarówek oraz lamp; szkła stołowego, okularowego i żaroodpornego; ekranów i lamp telewizyjnych oraz luster, szyb samochodowych i okiennych.

POJEMNIK CZARNY – tu wrzucamy ODPADY ZMIESZANE, czyli wszystko to, czego nie możemy wrzucić do pozostałych pojemników, a w szczególności: zabrudzone opakowania, artykułu higieniczne, opakowania po dezodorantach, styropian, gumę, zabawki, porcelanę.

Czego nie wrzucamy? Odpadów niebezpiecznych, m.in. przeterminowanych leków, zużytego sprzętu elektrycznego, sprzętu AGD RTV, odpadów wielkogabarytowych.

Duże śmieci, czyli tzw. GABARYTY (stoły, szafki, kanapy, materace, drzwi etc.) odbierane będą oddzielnie w wyznaczonych terminach (co najmniej raz na cztery tygodnie), a następnie przekazywane do specjalnych zakładów przetwarzania odpadów.

W okresie jesiennym (od maja do listopada) od mieszkańców odbierane będą również tzw. ODPADY ZIELONE (przede wszystkim uprzątnięte liście).

Jak będzie wyglądał odbiór tzw. elektrośmieci?

Mieszkańcy wszystkich warszawskich dzielnic mają dwie możliwości pozbycia się elektrośmieci.

a) bezpośredni bezpłatny odbiór z domu – usługa ta dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek i telewizorów). Wystarczy zadzwonić pod numer 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie elektrośmieci.pl

b) w specjalnych punktach zbierania – takie punkty znajdują się w każdej dzielnicy Warszawy. Odbiór elektrośmieci odbywa się w soboty w godzinach 10:00-14:00. Adresy punktów odbioru dostępne są na tej stronie.

Kto będzie odbierać moje śmieci?

Odbiorem śmieci w poszczególnych dzielnicach zajmą się następujące firmy:

 • Praga PołudnieLekaro
 • Praga Północ – Lekaro
 • Rembertów – Lekaro
 • Śródmieście MPO Warszawa
 • Ursynów SITA Polska
 • Wawer – Lekaro
 • Wesoła – Lekaro
 • Wilanów – SITA Polska

Na stronach internetowych poszczególnych firm można zapoznać się ze szczegółowym harmonogramem odbioru odpadów komunalnych.

Firmy odbierające śmieci zostały zobowiązane do zapewniania odpowiednich pojemników na odpady zmieszane, surowcowe oraz szkło dla nieruchomości wielolokalowych. Właściciele domów jednorodzinnych otrzymają natomiast pojemniki na odpady zmieszane oraz worki na odpady surowcowe i szkło.

Mieszkam w bloku. Co w sytuacji, gdy sam będę segregować śmieci, a moi sąsiedzi – mimo wcześniejszej deklaracji – będą je nadal wyrzucać „po staremu”?

Niestety w tym wypadku obowiązywać będzie odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli odpady nie będą segregowane, wbrew złożonej deklaracji, Urząd Miasta wyda decyzję o podwyższeniu opłaty na wyższą. W ten sposób Ratusz chce nas zmotywować do współodpowiedzialności za segregację śmieci, tak jak ma to miejsce w krajach Europy Zachodniej.

Kontrolę nad zawartością poszczególnych pojemników na terenie Warszawy sprawować będzie Urząd Miast wraz z firmami odpowiedzialnymi za wywóz śmieci.

Jak często odbierane będą śmieci?

Częstotliwość odbioru odpadów komunalnych zależeć będzie od rodzaju zabudowy.

1) ZABUDOWY JEDNORODZINNE: odpady zmieszane odbierane będą co najmniej raz na dwa tygodnie; odpady segregowane – co najmniej raz na cztery tygodnie; szkło – co najmniej raz na cztery tygodnie.

2) ZABUDOWY WIELORODZINNE: odpady zmieszane – co najmniej dwa razy w tygodniu; odpady segregowane – co najmniej raz na tydzień; szkło – co najmniej raz na cztery tygodnie.

Jakie są opłaty za wywóz śmieci?

Wysokość opłat za wywóz śmieci zależna jest od rodzaju nieruchomości (domy jednorodzinne, domy wielolokalowe, lokale użytkowe) oraz od liczby osób tworzących określone gospodarstwo domowe.

Szczegółowy wykaz tabel z opłatami dostępny jest pod tym adresem.