Włodarze gmin w 2014 r. wprowadzają udogodnienia dla obywateli. Począwszy od budowy dróg i przedszkoli, a kończąc na ulgach dla rodzin i firm
W przyszłym roku samorządy zaczną realizować wiele kluczowych przedsięwzięć z myślą o lokalnych mieszkańcach. Wysyp takich pomysłów to efekt przyszłorocznych wyborów lokalnych. Wójtowie unikają niepopularnych decyzji i starają się zdobyć przychylność mieszkańców obietnicami pozytywnych zmian. Z przeprowadzonej przez DGP sondy wynika, że tylko jedna z ponad 50 ankietowanych gmin nie przewiduje wprowadzenia specjalnych udogodnień dla lokalnej społeczności. W przypadku wielu samorządów realizacja obietnic będzie się wiązać z koniecznością zaciągania kolejnych kredytów.

Wszystko dla wyborców

Od 2014 r. gminy zamierzają wprowadzić m.in. specjalne karty dla rodzin wielodzietnych. Dzięki temu skorzystają z różnego rodzaju ulg, np. w opłatach za korzystanie z basenu lub na bilety do teatru.
– Od stycznia uruchomiona zostanie Bocheńska Karta Rodzinna, która upoważnia do zniżek przy korzystaniu z usług instytucji samorządowych oraz u prywatnych podmiotów gospodarczych, które dobrowolnie zgłoszą chęć uczestnictwa w projekcie – wylicza Maciej Piątek, naczelnik wydziału promocji i rozwoju miasta z Urzędu Miasta Bochnia.
Dodaje, że z tego uprawnionych skorzysta około 1,6 tys. osób. Z kolei gmina Spytkowice (woj. małopolskie) po koniec tego roku zdecydowała się na wprowadzenie nie tylko karty dla rodzin, ale także samorządowego becikowego.

Oświata najcenniejsza

Samorządowcy przyznają, że wciąż największą część budżetu pochłania utrzymywanie szkół i przedszkoli. Mimo tego z sondy DGP wynika, że tylko nieliczne gminy w 2014 r. zdecydują się na zamknięcie placówek z niewielką liczbą uczniów, choć to generuje dodatkowe koszty. Mimo dużych nakładów na bieżące funkcjonowanie oświaty samorządy starają się też w przyszłym roku ukończyć trwające budowy przedszkoli i żłobków lub rozpocząć nowe inwestycje w tym zakresie.
– Jesteśmy w trakcie budowy żłobka z programu „Maluch” 2013. Jest to jedna z pierwszych tego typu inwestycji w województwie łódzkim – przekonuje Katarzyna Gierach z Urzędu Miasta w Rawie Mazowieckiej.
– Chcemy zbudować żłobek integracyjny, dwa budynki socjalne, oraz uruchomić oddziały przedszkolne w szkole podstawowej nr 1. Dodatkowo zamierzamy wybudować ścieżki krajoznawczo-turystyczne i wyposażyć je w 11 drewnianych szałasów – wylicza Anna Adamczyk, sekretariat Urzędu Miasta w Szklarskiej Porębie.
Jednostki, których nie stać na rozpoczęcie nowej inwestycji z powodu braku środków, planują remonty placówek.
– W 2014 r. na oświatę przeznaczonych zostanie 30 mln zł. Oprócz zapewnienia bieżącej działalności zaplanowano też środki na termomodernizację budynku dwóch szkół oraz budowę placów zabaw w ramach projektu „Radosna szkoła” – wylicza Agata Pacelt z Urzędu Miasta Zakopane.
Podobnie jest w innych samorządach.
– W przyszłym roku remonty zostaną przeprowadzone w kilkudziesięciu placówkach oświatowych – potwierdza Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.
Wskazuje, że kontynuowany będzie również program wyposażania kolejnych uczniów w tablety (koszt – 50 tys. zł).

Drogi i ulgi

Samorządy planują też inne udogodnienia. Na przykład w Nysie mieszkańcy, którzy posiadają dowód rejestracyjny i prawo jazdy, mogą liczyć na bezpłatną komunikację miejską.
Ponadto w 2014 r. gmina ta będzie też uczestniczyć w programie „Karty młodego przedsiębiorcy”. Dzięki niemu osoby do 30 lat, które prowadzą firmy na terenie powiatu nyskiego, mogą liczyć na zniżki oferowane przez inne przedsiębiorstwa, banki, czy samorządy.
Z kolei np. w Kolnie i Wadowicach zdecydowano się na obniżenie opłat za wywóz śmieci.
Finansowane są także różnorodne inwestycje.
– Planujemy wprowadzenie dodatkowej linii autobusowej w komunikacji wewnętrznej. Umożliwiamy też pozyskanie dotacji dla osób fizycznych na dofinansowanie zakupu i montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła, przyzagrodowych oczyszczalni ścieków – podkreśla Marek Olszewski, wójt gminy Lubicz.
Urząd miasta w Węgorzewie planuje budowę wiaty przystankowej oraz remonty dróg i montaż oświetleń. Z kolei Łomża chce uruchomić bezpłatny internet dla 500 rodzin.
– Samorządowcy w ostatnim roku swojego urzędowania, nawet za cenę dalszego zaciągania kredytu, chcą pokazać, że ułatwiają mieszkańcom życie – mówi Stefan Płażek, adiunkt w Katedrze Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Według niego konsekwencje tych decyzji są odczuwalne w kolejnych latach. Zaznacza, że często okazuje się także, iż plany były przeszacowane i trzeba się z nich wycofać.