Od 1 lipca czekają nas surowe kary za śmieci

autor: Jarosław Krawędkowski28.06.2013, 15:18; Aktualizacja: 28.06.2013, 16:22
Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar.

Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar.źródło: ShutterStock

Od 1 lipca kończą się żarty – każdy, kto nie zastosuje się do nowych zasad wywozu, segregacji czy utylizacji śmieci może spodziewać się surowych kar. Odczuje je na własnej skórze nie tylko zwykły obywatel, ale również, co rewolucyjne - wszystkie instytucje odpowiedzialne za czystość w naszych miastach – a więc i firmy, i urzędy gminne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (38)

  • Jacky(2019-06-22 09:57) Zgłoś naruszenie 10

    Czy istnieja albo beda istniec kart dla miasta lub gmin za uporczywy brak i nieterminowy wywoz smieci? Przykladem moze byc Bielsko Biala; rozsylaja regolarnie harmonogram wywozu, ktorego nigdy nie przestrzegaja. Bywa, ze pryzma workow niewywiezionych smieci siega okna. Reklamacje nic nie daja!

    Odpowiedz
  • ulka(2015-02-14 15:33) Zgłoś naruszenie 00

    od dwoch lat jestem osoba bezrobotna z dwojka dzieci w wieku szkolnym jak wiec mam zaplacic za smieci Mam odmowic dzieciom owocow warzyw czy ubran byle gmina byla zadowolona

    Odpowiedz
  • hmmm(2013-07-01 10:02) Zgłoś naruszenie 10

    średnia od gospodarstwa domowego to 9,07 ??? u nas za posegregowanie zapłacimy 39,00 ... z kosmosu chyba ta średnia

    Odpowiedz
  • 007KAL(2013-07-01 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    "Od kłębka do nitki". Kolejny raz urzędnicy III RP wymyślili jak podwyższyć daniny na rzecz JNR (Jaśnie Nami Rządzących) a przy okazji zbierać ekstra pieniądze za karę. Tak na marginesie cała rewolucja śmieciowa (sum-sumarum) sprowadzi się do podwyżki cen (średnio 250%) i wyboru - "z własnej woli" - przez wszystkich Pojedynczych Obywateli III RP opcji wyrzucania śmieci w wersji niesegregowanej, bo wtedy nie trzeba będzie płacić za wodę do mycia części odpadów, wozić wybranych śmieci na własny koszt (2xbilet komunikacji miejskiej + 2 godziny robocizny) na drugi koniec miasta (bo tam Pan Prezydent wyznaczył jedyne miejsce zbiórki - np. - śmieci plastikowych). Tak na marginesie to składowanie śmieci w mieszkaniu, w bloku jest mało chigieniczne i oprócz tego, że czasami będzie coś śmierdzieć, to zapewne SANEPID odkryje, że to grozi epidemią i "wyśle swoich agentów, aby też coś zarobili na swoje utrzymanie"..

    Odpowiedz
  • u(2013-07-01 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    segregowanie w miejscach gdzie mieszka dużo ludzi nie jest raczej mozliwe, ktoś jest chory, spieszy się zwykłe życiowe sytuacje itp wrzuci jak leci, o segregacje powinna dbać firma profesjonalna zabezpieczona przed "zarazkami" czasami samo otwarcie kosza nie wydaje się bezpieczne dla skóry , a nie mieszkaniec "śmieciarz" bo jak ma nim być to powinien za to otrzymywac wynagrodzenie czy jak ta ustawa okaże się bublem jak wiele innych ktoś poniesie odpowiedzialność cywilną, karną czy będzie tworzył następne podobne ? jak na razie to chyba jest 99% głosów obywateli tego kraju krytycznych, ale zobaczymy w praktyce...

    Odpowiedz
  • zzzzz(2013-07-01 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi co spalali i będą spalać śmieci .

    Odpowiedz
  • Irena Anna(2013-07-01 07:48) Zgłoś naruszenie 30

    "Będą surowe kary". " Sąsiad powinien pilnować sąsiada". Kto wymyśla te bzdury. Konstytucja RP określa że każdy ma prawo do ochrony życia prywatnego.Nie ma odpowiedzialności zbiorowej .Ja nie zamierzam interesować się tym czy sąsiad wrzuca śmieci do odpowiedniego pojemnika ponieważ inwigilacja nie jest moją pasją.

    Odpowiedz
  • pelio(2013-07-01 07:43) Zgłoś naruszenie 20

    ``konsekwencje będą ponosić "solidarnie" wszyscy mieszkańcy wspólnoty czy spółdzielni, dla których będzie to oznaczać podniesienie opłaty.``

    Już za niedługo wprowadzą przepis, że jak w bloku będzie mieszkał pedofil, to wszyscy mieszkańcy tego bloku będą odpowiadać solidarnie za pedofilię.

    No to takie prawo i polityków mamy w Polsce !

    Odpowiedz
  • kolo(2013-06-30 11:57) Zgłoś naruszenie 10

    do guzik 27: Dokładnie - powinno być też zróżnicowanie stawki - za szkło mniej - bo można je sprzedać, za złom też, za makulaturę - też. A nie wszystko jedna stawka !!!

    Odpowiedz
  • guzik(2013-06-30 00:25) Zgłoś naruszenie 01

    Cała ta szopka wokół ustawy o śmieciach kompromituje nas. Konia z rzędem temu, kto w logiczny sposó przekona nas o racjonalnych sposobach naliczania od zużytej wody, od ilości osób w mieszkaniu, od powierzchni mieszkania lub domu. Równie dobrze można wprowadzić opłaty zależne od wieku mieszkańców, wykształcenia, zajmowanego stanowiska i płci. Można również uzależnić opłaty od energii elektrycznej i zużytego gazu lub ilości zakupionego węgla na opał. jedynym racjonalnym sposobem jest opłata od ilości śmieci.

    Odpowiedz
  • Ina(2013-06-29 23:57) Zgłoś naruszenie 10

    A ja jestem za tym ,by odbierano śmieci za darmo ale pozwolono gminie na nich zarabiać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • martynika_wroc1(2013-06-29 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ktoś powinien za kary dowalić takiemu urzędasowi,żeby było sprawiedliwie.Dlaczego mają nas fotografować,donosić,szkalować?Chyba tylko po to,żeby się znienawidzić.Owszem każdy z nas segregował osobno plastik,osobno papier,osobno szkło;no i reszta.To jest chore i nienormalne.A gdzie wrzucać puszki po piwie,konserwach i inne?No właśnie.A problem jest i będzie.

    Odpowiedz
  • magisterekpoUWR(2013-06-29 17:37) Zgłoś naruszenie 20

    zatrudniacie prawnikow, a piszecie o karach czy postepowaniu karno-skarbowym. nie ma takiego postepowania. jest postepowanie, ale karnoskarbowe, bo to postepowanie prowadzone w oparciu o kodeks karny skarbowy; pisownia karno-skarbowy może sugerować postepowanie w oparciu o przepisy karne (np. kodeks karny) i skarbowe. nie pierwszy już raz piszecie blednie w swych artykułach. czas na wyciagniecie wnioskow

    Odpowiedz
  • kujawsko - pomorskie(2013-06-29 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    w Bydgoszczy do chwili obecnej nie dostarczono worków, nie ma harmonogramów wywozu nawet na lipiec, okazało się, że wolę oddawania odpadów zielonych (trawa, gałęzie itp) trzeba najpierw zgłosić do firmy wywożącej śmieci. Poinformowano, że na razie od 1.7.2013 - 7.7.2013 pojemniki ze śmieciami maja stać przed posesjami (zabudowa jednorodzinna) przez 12 godzin - kiedyś wywiozą. Komuś przeszkadzał dotychczasowy system? To mamy lepszy.

    Odpowiedz
  • Wawka(2013-06-29 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    U mnie opłaty będą dużo niższe (Warszawa). Za 2 osoby było 36 zł, będzie 19 zł. Segreguję śmieci, to naprawdę niewielki wysiłek. Tylko obawiam się, czy nie każą mi nadal płacić za nieuczciwych sąsiadów z okolicy, którzy podrzucają nam swoje śmieci, oczywiście niesegregowane.
    Swoją drogą, temat wywózki śmieci dotyczy głównie uczciwości każdego z nas. Powiedzenie: "Uczciwy jak Polak" to prawda czy żart?

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-06-29 13:28) Zgłoś naruszenie 00

    Nie róbmy paniki. Uważam, że jeżeli znajdzie się w zmieszanych odpadach plastik czy metal to żadne przestępstwo. Przecież wszystkie odpady muszą być sortowane (zmieszane i selektywnie zebrane) i w trakcie sortowania jeszcze można niektóre frakcje wydzielić. Mnie inna rzecz interesuje. Jak RIPOK rozróżni na hałdzie czyje są odpady i jakie będą sprawozdania przedsiębiorcy. Musimy przecież uzyskać odpowiednie progi (%) surowców wtórnych. Wydaje mi się, że tylko biodegradowalne odpady pójdą do kompostowania, metal będzie oddzielony i ewentualnie szkło, a reszta pójdzie kominem w spalarniach. Sprawozdania będą wielką fikcją. Komu te sprawozdania potrzebne.

    Odpowiedz
  • kasandra(2013-06-29 12:02) Zgłoś naruszenie 10

    Tylko wszelkiego rodzaju REPRESJE dla nas, biedych i codziennie biedniejszych ludzi, ta q...banda kompletnie zidiociała !!!

    Odpowiedz
  • licens(2013-06-29 11:49) Zgłoś naruszenie 10

    Z każdej strony strach nad nami wisi. Osaczyli nas tysiącami przepisów, nakazami, zakazami, że już tylko zostaje nam zamknąć się ze strachu w domu i zaryglować dobrze drzwi, co i tak nie gwarantuje nam spokojnego życia. Nikt z rządzących nie umila nam życia, tylko coraz bardziej straszy.

    Odpowiedz
  • licens(2013-06-29 11:31) Zgłoś naruszenie 10

    Generalnie wszystkie opłaty za wywóz śmieci wzrosną ...a z jakiego powodu? Proszę, niech mi ktoś odpowie.
    Skoro ja przygotuję, posegreguję odpady dla odbiorcy, a on przyjedzie po gotowy produkt, czyli złom, makulaturę, plastik itd. i go sprzeda, to tylko dla niego czysty zysk. To potężne pieniądze w każdej skali, makro czy mikro regionu. Jak dostawali odpad wymieszany, to płaciłem mniej. Dlaczego zatem mam płacić więcej za odpad posegregowany, na którym zarobią firmy śmieciowe? Ktoś tutaj chyba z polityków wpakował do tej branży swoje rodziny i kolesi, żeby "żyło im się dostatniej". Nie ma już dziedziny w Polsce na której ktoś nie zrobiłby przekrętu w myśl prawa lub omijając je. ...Tak przekrętu w myśl prawa również, ponieważ naginanie przepisów i ich nowelizacje w kierunku własnych, prywatnych interesów, to także przekręt.

    Odpowiedz
  • Polak(2013-06-29 11:18) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko w Polsce jest możliwy taki idiotyzm robić coś co nie wypali bo jak
    wprowadzają ustawe i wymagają od ludzi jej przestrzegania a nie są do tego przygotowani i odrazu już chcą karać za wymy ślony bubel
    jak ja mam segregować jak nawet nie ma odpowiednich pojemników i co mam papier plastik i inne śmieci pod kubłem układać bo brak jest odpowiednich
    silny wiatr zawieje i te śmieci będą latać po okolicy a wtedy kto będzie sprzątał lokatorzy ha ha ha
    i dla tego nie będe segregował dopuki nie będzie pojemników odpowiednich a kare to niech se urzędasy nałożą i to będzie sprawiedliwe
    a pozatym jak to powiedział były jeden minister to JEST DZIKI KRAJ I MOŻNA WSZYSTKO
    BOŻE CHRON POLSKE PRZED TYM WSZYSTKIM .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz